Novinkov.cz

Novinkov.cz

kalendář jmen
Publikováno 21.2.2017

Evropu zamořuje radioaktivní látka, která postihne Česko a Slovensko. Míří z východní EvropyPRAHA – Měřicí stanice v sedmi evropských zemích včetně České republiky zjistili v ovzduší nepatrné množství radioaktivního izotopu jódu 131. Množství izotopu, jehož vznik je vázán na lidskou činnost, je podle francouzského institutu pro ochranu před radiací IRSN natolik nízký, že nepředstavuje hrozbu pro lidské zdraví . Zdroj izotopu je nejasný, některé média spekulují o ruském původu, protože ho poprvé zachytila ​​norská stanice při ruských hranic.


První zprávu o výskytu izotopu ohlásila v druhém lednovém týdnu stanice v severonorském Svanhovde, která je jen několik stovek metrů od ruské hranice. Krátce poté oznámila přítomnost radioaktivní látky v ovzduší stanice v Rovaniemi ve finském Laponsku. Během dvou týdnů byly nepatrně zvýšené hodnoty jódu 131 naměřené v Polsku, Německu, Francii, Španělsku a také v České republice.

„Jód 131 je radionuklid s krátkým poločasem rozpadu (osm dní). Zjištění tohoto radionuklidu proto spíše svědčí o nedávném úniku,“ uvedl IRSN. Institut dodal, že hodnoty naměřené ve Francii, které odpovídají i hodnotám z České republiky, nepředstavují hrozbu pro lidské zdraví.


Zdroj izotopu zůstává neznámý, IRSN a ani finský úřad pro jadernou bezpečnost o možném původu nespekulují. „V době měření panovalo nepříznivé počasí, takže nemůžeme určit žádné konkrétní místo. Měření z několika míst v Evropě mohou naznačovat, že to přišlo z východní Evropy,“ citoval portál The Independent Barents Observer Astrid Lilandovú z norského úřadu radiační ochrany.

Jód 131 se do ovzduší mohl dostat například po incidentu v jaderném reaktoru, poznamenal server The Independent Barents Observer. Tento izotop unikl například při haváriích v jaderných elektrárnách v Černobylu v někdejším Sovětském svazu či v japonské Fukušimě. Jód 131 se také hojně využívá v lékařství, proto ho připravuje řadu zemí.


Se zjištěním radioaktivního jódu zřejmě souvisí přílet zvláštního letadla Boeing WC-135 amerického vojenského letectva do Británie, o kterém minulý víkend informovali letečtí blogeři. Stroj zmíněného typu je vybaven přístroji na měření radioaktivity a zjišťování jejího původu.