Novinkov.cz

Novinkov.cz

kalendář jmen
Publikováno 23.5.2017

Prezident Miloš Zeman dnes Kajínkovi udělil milost. Konečně se dočkalPrezident Miloš Zeman dnes podepsal milost pro Jiřího Kajínka. Tu Hrad zrovna odesílá na ministerstvo spravedlnosti, které propuštění Jiřího Kajínka z rýnovické věznice vyřídí.

Ačkoliv prezident v minulosti deklaroval, že milost bude udělovat jen v přesně vymezených humanitárních důvodech a nikoliv pachatelům násilných trestných činů, dočkal se omilostnění i nejznámější český vězeň Jiří Kajínek, odsouzený za pokus o vraždu a dvojnásobnou nájemnou vraždu.

 

„Každé pravidlo má svoje výjimky a tohle je ta výjimka,“ komentoval rozhodnutí prezidenta jeho mluvčí Jiří Ovčáček, který o omilostnění Jiřího Kajínka informoval na úterní tiskové konferenci.

 

Dokument, který po 23 letech zajistí propuštění Kajínka z vězení byl v úterý před polednem podle Ovčáčka odeslán na ministerstvo spravedlnosti, které zajistí propuštění Kajínka z rýnovické věznice na Jablonecku, kde si svůj trest odpykává.

O propuštění Kajínka se prezident Zeman podle svého mluvčího radil i s odborníky i z řad policie a úkladně tento krok zvažoval. Součástí podmínek milosti je i sedmiletá podmínka, kterou bude mít po propuštění z vězení Kajínek mít.

Ovčáček zároveň na tiskové konferenci odmítal spekulace, že se prezident rozhodl udělit Kajínkovi milost, aby odvedl pozornost od vládní krize, kvůli jejímuž řešení se na něj snesla kritika. „Pan prezident navštívil Středočeský kraj dávno před tím, než premiér vyvolal vládní krizi,“ argumentoval Ovčáček a připomínal, že o milosti začal Zeman veřejně hovořit při návštěvě Čáslavi.

Kajínek byl odsouzen 23. června 1998. Doživotí dostal za to, že v roce 1993 zastřelil poblíž věznice Bory v Plzni podnikatele Štefana Jandu a jeho bodyguarda Juliána Pokoše, druhý osobní strážce střelbu přežil.

 

Do povědomí širší veřejnosti se dostal v roce 2000 útěkem z přísně střežené mírovské věznice. Kajínek vinu nikdy nepřiznal, policii obvinil z vykonstruovaného procesu a soudy z předpojatosti. Jeho žádost o obnovu procesu zamítl Vrchní soud i Ústavní soud. V roce 2010 měl premiéru film natočený na motivy jeho příběhu.

zdroj: http://tn.nova.cz/clanek/kajinek-se-dockal-prezident-milos-zeman-mu-dnes-udelil-milost.html