Novinkov.cz

Novinkov.cz

kalendář jmen
Publikováno 18.1.2016

Tento ostrov obývá 60 tisíc let starý kmen, a když ho někdo navštíví, zabijí hoVzpomínáte si na filmy, kde se mořeplavci setkali s různými domorodými kmeny nejrůznějších známých a neznámých ostrovů?

 

Seznámíme Vás s jedním z nejnebezpečnějších a nejnepřístupnějších, které jsou nyní známy. Jedná se o kmen nacházející se v Bengálském zálivu, na ostrově zvaném Severní Sentinelec. Kmen si tu žije svým promitivním životem, uzavřený před jakýmkoli kontaktem z okolního prostředí. Nejen že o ten nemá zájem, ale v případě střetu je velmi agresivní a neváhá na cizí vetřelce zaútočit, zabít je.

 

 

Můžeme se jen domnívat, jak asi tito lidé žijí. Dle dostupných zjištěných informací víme, že ostrov je kolem dokola pokryt hustou džunglí, okolí je zdobené překrásnými korálovými útesy. Existence tohoto etnika se odhaduje asi na 60 000 let. Předpoklady uvádějí, že se skládá z pouze asi 50 až 100 členů. O jejich úplné uzavřenosti vůči světu svědčí i jejich netypický jazyk, zcela odlišný od všech ostatních z okolí ostrova. Sentinelci se živí pouze dary lesa, žijí ve skromných příbytcích, které nevypadají ani jako domy, ani chýše. Zcela postrádají stěny… Stále se dělí jejich složení na lovce a sběrače, jako tomu bylo i před mnoha lety. Žádný pokrok u nich tak zřejmě nenastal a opravdu žijí svým prapůvodním stylem.


 

Jakékoli střety s tímto kmenem končily vždy tragédií a katastrofou. Kmen se brání zejména luky a šípy, které si vyrábí přímo z darů lesa. Ať už se sem přiblížili námořníci či náboženští misionáři, skončily smrtí pod palbou nemilosrdných šípů. Štáb televize, který se zde pokoušel natočit dokument sice neskončil smrtí, ale mnoho nechybělo. Stalo se to v roce 1974, kdy vše naštěstí skončilo jen zraněním účastníka štábu, poté ukončili veškeré pokusy.

 

 Tsunami v roce 2004 bylo natolik ničivé, že se automaticky předpokládalo zničení všech obyvatel kmene a jejich nestandartních příbytků, které by to jistě neměly vydržet. Helikoptéra po ničivém řádění zahlédla muže vybíhající z džungle. Předpokládá se, že jsou tito primitivní lidé obdařeni jakýmsi šestým smyslem, přírodu cítí a umí se chránit před blížící se katastrofou, zkrátka jsou na ni připraveni. Poslední kontakt s kmenem spadá do roku 2006, kdy došlo k zabití dvou rybářů, kteří lovili ryby v místních vodách.

 

 

 

I když se jistě jedná o velmi nebezpečné společenství několika členů, je to jistá sociální skupina se svými pravidly a daným stylem života. Ostatní „civilizovaní“ lidé by je měli dle našeho názoru nechat žít svým životem, být tolerantní k jinému etniku i v našem moderním světě. Zbytečně nevyhledávat kontakt a nebourat tak jejich svět, který si střeží způsobem, na který jsou zvyklí a jinak to neumí…