11 jednoduchých způsobů, jak si po zimě pročistit a detoxikovat organismus
Jak zima ovlivňuje organismus
Období zimy může být pro naše tělo náročné, zvenčí i zevnitř. To je důvodem proč zhruba v době, kdy se pouštíme v našich domovech do jarního úklidu, je zároveň čas vyčistit po dlouhé zimě i náš organismus.
K pročištění těla můžeme přistupovat několika způsoby:
intenzivně – což znamená očistný režim založený na úplném vypláchnutí (například 7 až 10denní půst kdy pijeme jen ovocné šťávy a vodu a využíváme meditaci, cvičení a jiné zotavující praktiky mírná verze) je 3denní půst založený na přijímání ovocných šťáv a vody
V tomto článku se zaměříme na druhý, čili mírný způsob očisty organismu, protože jej může do svého denního režimu zahrnout téměř každý – ať už jste zaneprázdněná matka v domácnosti, zda žena na vzestupu ve své kariéře, pracující student, opatrujete nemocné rodiče nebo jste někdo kdo většinu času plní více úkolů současně.
Možná chcete po zimě shodit pár nadbytečných kilo, posílit imunitní systém, zlepšit činnost trávení a pročistit „tkáň mozku“ – koneckonců, mezi střevem a mozkem je velmi pevná osa!
Když dostaneme do rovnováhy bakteriální prostředí v našem střevě, dostaneme do rovnováhy i náš mozek.
Jak si pročistíme náš organismus
Osvojte si následující tipy a budete na nejlepší cestě k vyčištění vašeho organismu po zimní nečinnosti ak jeho vnějšímu i vnitřnímu zotavení.
Možná zjistíte, že uvedené tipy k pročištění vám dobře poslouží po celý rok!
1. Zatočte s toxiny
Odstraňte ze svého menu rafinovaný cukr, nasycené tuky, kofein, alkohol a cigarety. Kdykoli je to možné, nakládejte si na talíř celé, přírodní a organické potraviny.
Stravujte se tímto způsobem alespoň tři týdny. Samozřejmě, nejlepší by bylo stravovat se tak po zbytek života!
Také se vyhýbejte toxinům, které se vyskytují v produktech osobní péče (šampony, zubní pasty, kosmetika) a v čistících prostředcích do domácnosti. Zkrátka k čištění začněte využívat přírodní produkty.
2. Spřátelte se s vlákninou
Pokud dodržujete stravování založené na celých, přírodních potravinách, ve vaší stravě se už zřejmě nachází dostatek vlákniny. Avšak některé potraviny s vysokým obsahem vlákniny mají ve srovnání s jinými potravinami lepší očišťovací vlastnosti.
Ve vaší stravě by tedy neměly chybět jablka, rukola, červená řepa, brokolice, hnědá rýže, zelí, chlorella, chaluha a spirulina.
3. Na citron!
Každý svůj den začněte tak, že vypijete zhruba 250 ml vlažné vody vylepšené šťávou z poloviny čerstvého citronu. Potom alespoň 20 minut nic nejezte ani nepijte.
Vodu s citrónovou šťávou pijte alespoň 3, ale ne déle než 6 týdnů. Pokud byste rádi nahradili citron něčím jiným, vyzkoušejte následující tip.
4. Pořiďte si chlorofyl
Smíchejte 1 až 2 polévkové lžíce tekutého chlorofylu s 2,5 dcl vody, nápoj užívejte alespoň jednou denně.
Chlorofyl je barvivo, které má silné antioxidační účinky a pomáhá vyplavovat toxiny a odpadní látky z těla. Tak jako u vody s citronem, chlorofyl užíváme po dobu 3, ale ne déle než 6 týdnů.
5. Do stravy zařaďte i bylinky
Některé léky připravené z bylinek čistí játra – orgán nejvíce zodpovědný za očišťování organismu – a podporují ji v činnosti. Mezi bylinky, které čistí játra patří lopuch, pampeliškový kořen, mléč bylinný, kurkuma a kořen šťávce kadeřavého.
Nezapomínejme však, že některé byliny, jako jsou kostival nebo mletý pepř, mohou naše játra poškodit.
6. Pijte zelený čaj
Pokud jde o očistu organismu, zelený čaj je trojnásobným vítězem. Obsahuje hojně antioxidanty, pomáhá udržovat hydrataci organismu a pomáhá chránit játra.
V chladničce mějte připravený zelený čaj ve džbánu nebo v ocelové láhvi na vodu a popíjejte jej v průběhu dne.
Přidejte také trošku citrónové šťávy!
7. Nasbírejte vitamín C
Přestože doporučená denní dávka vitaminu C je jen 90 miligramů, Národní institut zdraví v USA i Institut Linuse Paulinga v USA uvádějí, že pro nasycení buněk mladého, zdravého nekuřáka je zapotřebí 400 mg.
Vitamin C podporuje tvorbu glutathionu, což je sloučenina v játrech, která pomáhá odstraňovat toxiny.
8. Dodržujte pitný režim
Voda pomáhá vyplavovat toxiny a jiné odpadní látky z těla. Mějte u sebe láhev s vodou, která vám bude připomínat abyste vypili alespoň 1 až 1,5 litru vody denně (kromě jiných tekutin, jako jsou polévka a podobně).
Něco z toho množství může být také zelený čaj! Takto budete mít jistotu, že je tělo řádně hydratováno.
9. Hledejte rovnováhu
I nadměrný stres je toxin, který budeme chtít odstranit. Hluboké dýchání a meditaci proto cvičíme každý den.
Kombinace těchto dvou technik po dobu 10 až 15 minut postačuje k odbourání stresu a obnovení rovnováhy v období očisty.
10. Začněte cvičit
Cvičení pomáhá při očistě více způsoby. Zlepšuje cirkulaci krve a lymfy, což zlepšuje jejich pročišťování. Cvičením se zvyšuje množství kyslíku, který proudí celým organismem, a množství uvolněného oxidu uhličitého.
Výsledkem cvičení je také spalování tuku, a tak se z tkání podkožního tuku také uvolní některé další toxiny. Navíc i přes pokožku se tělo zbavuje toxinů pocením.
11. Kartáčování pokožky na sucho
Kartáčováním suché pokožky odstraníme mrtvé buňky kůže a toxiny, podpoříme pohyb lymfy a také zlepšujeme cirkulaci krve – vše jsou to činitelé pomáhající při očistě.
Používáme přírodní kartáč, začínáme od kotníků, postupujeme jemně na další části těla, pokožku zbavíme pupínků či odloupnutých kousků kůže.
Po suchém kartáčování ze sebe sprchou smyjeme mrtvé buňky kůže.
Závěr
Po jarní očistě můžeme zotavení a čerství vkročit do léta! To vše vám pomohou uskutečnit uvedené tipy pro snadnou očistu organismu po zimě.
Sdílejte tento článek svým přátelům na Facebooku.