31letou Kateřinu pokousal pavouk. Posadil ji na invalidní vozík do konce života! Tohle byl důvod
Podařilo se ji zachránit, ale rehabilitace je nezbytná
,,Pacient k nám přišel v mimořádně těžkém stavu. Se sepsí. Uštípl ji pavoukovec, což způsobilo lokální infekci tkáně. Bakterie byly zaseté do krve a pacient měl částečné poškození systému, nastaly komplikace“ – říká Dr. Michał Burbelka, ředitel odborné nemocnice v Jasło, v rozhovoru pro Polsat News.
Katarzyna Hendzel.
„Všechno to skončilo ochrnutím čtyř končetin. Momentálně se pohybuji sama, ale nejsou to dlouhé trasy, invalidní vozík mě doprovází na každém kroku“ – přiznává Katarzyna novinářům „PN“.
Její stav se již výrazně zlepšil, ale stále jsou zapotřebí pravidelné rehabilitace, které si rodina nemůže plně dovolit. Finanční prostředky pro tento účel jsou proto shromažďovány mimo jiné během sbírek místními orgány. Do pomoci jednatřicetileté ženě se osobně zapojil i starosta obce Brzyska, kde se nachází město Dąbrówka.
Hnědý poustevník.
Pavouk přijel do Polska s převozem ovoce
Jak se hnědý poustevník, 3centimetrové zvíře vyskytující se v tropickém podnebí, dostal do Podkarpatské oblasti? Prý spolu s převozem ovoce, které pak šlo na odbyt.
,,Studie ukázaly, že bez potravy při nižších teplotách (skladování v chladu) dokáže takový pavouk přežít 6-8 měsíců. Nejčastěji se s ním setkáváme v Severní Americe a Střední Americe. Při stisku může kousat“ – informuje prof. Kazimierz Wiech z Zemědělské univerzity v Krakově.
Důsledky kousnutí
To, co se stane po kousnutí poustevníka, závisí na tom, jak efektivně lovil. To znamená z přítomnosti jedu. Pokud byl lov úspěšný a jed byl použit k zachycení oběti, útok může zůstat nepovšimnut. Pokud je pavouk hladový a má mnoho jedů, mohou být následky kousnutí mnohem obtížnější. Při velkém množství jedu se v postižené oblasti vytváří nekrotický vřed.
Důsledek kousnutí poustevníka.
Protože tyto pavouci jsou často zaměňovány s jinými druhy, při pokousání člověka dochází k vážným rozporům v pocitech člověka. Někteří lidé to cítí jako bolest kopřivy, pro jiné je to nepovšimnuto.
Účinek jedu se objeví 2-8 hodin po kousnutí. Oběť se objeví:
horečka; nevolnost; malátnost.
Vyvíjí se další hemolýza a trombocytopenie. Na místě kousnutí pavoukem objeví se strupovitá strup, který se dále vyvíjí v nekrotický vřed. Velikost vředu může dosáhnout 25 cm. Léčba trvá 3 až 6 měsíců. Namísto vředu ve svalech zůstává dutina navždy.
Při oslabeném těle v důsledku výskytu vnitřního krvácení po zakousnutí je možné smrtelné následky.
Pokud vás tento článek zaujal, sdílejte jej nebo nám napište komentář.
Sdílejte tento článek svým přátelům na Facebooku.
Nalezli jste chybu nebo překlep v článku? Napište nám ji na [email protected]