5 nejlepších potravin proti hemeroidům, které naleznete ve vaší kuchyni! TOTO je lepší než čípky z lékárny.

Publikováno 24. 6. 2023

Zácpa je špatná! Průjem ještě horší!

Mezi základní příznaky patří svědění konečníku, krvácení po stolici – často si na toaletním papíře objevíte krev, velké bolesti při velké potřebě, ale také několik minut po ní. To způsobí, že se toaletě začnete cíleně vyhýbat a ze strachu z další bolesti se ji přestanete snažit iniciovat. Chyba! Zácpa hemoroidy ještě zvětšuje. Nepomůže vám ani úmyslné vyvolávání průjmu, při kterých vás stolice sice bolet nebude, ale vnitřní svalstvo kolem žil chřadne a dává jim ještě větší prostor ke zvětšení.

Pomoc hledejte v kuchyni! Nejlepší potraviny proti hemeroidům:

1) Čistá voda

Aby vláknina plnila svoji funkci musí zvětšit svůj objem a to se jí podaří jen díky vodě, kterou do sebe nasaje. Denně proto musíte vypít alespoň 8 sklenic čisté vody.

2) Citrusy

Ovoce se vyplatí jíst iz jiného důvodu! Většina má v sobě vitamín C a právě ten potřebujete v boji proti hemeroidům. Tento úkol však dokáže splnit i voda s citrónem. Vitamin C posiluje krevní cévy a chrání je před vznikem pletenců a bolestivých uzlíků v konečníku.

3) Rozpustná vláknina

Rozpustná vláknina podporuje stahy trávicího traktu a zlepšuje konzistenci stolice. Navíc v tenkém střevě na sebe váže cholesterol a dokáže jej z těla dostat ven. Snižuje bolest z hemoroidů a potlačuje jejich krvácení.
Ke každému jídlu si dejte také zeleninu a každý den alespoň 2 kusy ovoce.
Rozpustná vláknina je v každém jednom ovoci i zelenině! Budete-li se držet pravidla alespoň jedno jablko denně, dodáte střevům nerozpustnou i rozpustnou vlákninu. Pak stačí přidat jen hrst jakéhokoli bobulového ovoce nebo pomeranč. Výběr je ovšem samozřejmě na vaší chuti

4) Potřebujete zinek

Zinek pomáhá hemeroidům hojit se! Zmírňuje také bolest u stolice. Denní potřeba pro dospělého člověka je 10 mg u mužů a 7 mg u žen. U seniorů nad pětapadesát let se doporučuje denní příjem zinku 15 mg.


Kde ho najdete?

Zelenina – na zinek jsou bohaté zejména brokolice, špenát, zimní zelí či česnek. Pokud zkonzumujete šálek syrové zeleniny, získáte 0,5 mg zinku. Ryby a mořské plody jsou skvělým zdrojem zinku a dále také červené maso a drůbež, například 100 g kuřecích prsou bez kůže obsahuje 0,9 mg zinku.

5) Rutin a kvercetin

Zapamatujte si názvy rutin a kvercetin. Zatímco první posiluje pojivovou tkáň cév, druhý má silné protizánětlivé účinky a chrání před vznikem uzlíků cév.
• Rutin: Za výborný zdroj rutinu se považuje pohanka, ale obsahuje ho i chřest, kůra citrusů, ve slupce z jablka, v broskvích, nektarinkách, lesních plodech, kiwi, banánech, ale také v zeleném a černém čaji.
• Kvercetin: Flavonoid kvercentin naleznete v červené cibuli, borůvkách i v jablkách.

Tomuto se vyhněte!

Vyhýbejte se konzumaci potravin, které dráždí tlusté střevo. Ubližují mu přesolená, kořeněná a pikantní jídla. Vylučte z jídelníčku bílé pečivo, cukr a sladkosti, protože zpomalují trávení a zvětšují bolesti při vylučování. Omezte kávu a alkohol, které dráždí hemoroidy.

Sdílejte tyto rady i se svými přáteli!

zdroj: zenskerady.sk