5 největších chyb, které zastavují vaše hubnutí a činí je téměř každý

Publikováno 24. 6. 2023

1) Málo kalorií = hladovění

Většina lidí si myslí, že podmínkou hubnutí je konzumace malého množství jídla. Někdy přecházejí do extrému kdy nedostatečným příjmem potravy nedodávají svému tělu dostatečné množství energie. Váha se nejprve sníží, ale je to jen krátkodobý efekt. Tělo přejde do tvz. úsporného režimu a hubnutí se začne zpomalovat, ba dokonce se zastaví nebo naopak začnete přibírat s každým kouskem jídla navíc. Dostavuje se tzv. jojo efekt, kdy všechny shozené kila se nalepí naspat dokonce is přídavkem.

Základním pravidlem hubnutí je, že nikdy nemůžete trpět hladem, paradoxně dieta začíná tím, že musíte jíst ještě víc. Čili když začínáte cítit hlad je špatně, protože tělo si začne automaticky vytvářet tukové zásoby a vše co spálíte jde ze svalové hmoty.

2) Jíte příliš rychle

Čím rychleji jíte, tím toho více zkonzumujete. Všimněte si, že i obézní lidé jedí rychle, doslova polykají každé sousto. Mozek tím pádem nestíhá registrovat signál, který naznačuje, že jsme již dostatečně sytý a měli bychom přestat jíst. Toto vše pak končí přejídáním. Naopak když budete jíst pomalu, na každé sousto se soustředit a vychutnávat, sníte toho mnohem méně.

Žaludku totiž trvá až dvacet minut než obdrží informaci, že už je plný. Doporučuje se každé sousto přežvýkat alespoň 30 krát, podporuje to lepší trávení. Při jídle byste neměli být vyrušováni, nedívejte se na televizi ani nečtěte, protože váš mozek přestane vysílat informace, že už jste sytý.

3) Vysoký glykemický index

Určitě jste už slyšeli o pojmu „glykemický index“. Když sníte potravu, která má vysoký glykemický index, způsobí to, že vám prudce vyskočí cukr v krvi a následně také rychle poklesne, což způsobí, že za chvíli jste opět hladoví. Pokud si budete vybírat potraviny, které mají nízký glykemický index, bude se vám po jídle zvyšovat hladina krevního cukru v krvi pomaleji. Čím méně cukru se vám v těle vyplaví, tím méně inzulínu budete potřebovat k jeho snížení. Právě inzulín je ten hormon, který je zodpovědný za ukládání tuku v těle.


Potraviny s vysokým glykemickým indexem mají negativní dopad i na psychiku člověka. Rychlý a nadměrný pokles hladiny cukru v krvi způsobuje hypoglykémii, která je doprovázena nervozitou a pocity hladu a vede k další konzumaci většího množství sacharidového jídla.

4) I příliš mnoho ovoce je při hubnutí tabu

Řada z nás si myslí, že při hubnutí se může jíst neomezené množství ovoce. Toto je však omyl. Při hubnutí byste si měli přihlížet nejen množství, ale také druh a stupeň zralosti ovoce. Stačí jeden až dva kusy ovoce v dopoledních hodinách, odpoledne a večer bychom se měli ovoci vyhýbat. Ovoce patří mezi jednoduché cukry, které se rychle rozkládají. Glykemický index ovoce můžete snížit přidáním tvarohu nebo jiného mléčného produktu, nebo také přidáním ořechů.

Při hubnutí byste si především měli dávat pozor na banány a hrozny, které mají nejvyšší glykemický index.

5) Nízkotučné light výrobky nejsou tak dietní jako jste si mysleli

Nízký obsah tuku ještě neznamená také nízký obsah kalorií. Nízkotučné výrobky vás dokonce tak nezasytí jako polotučné nebo plnotučné, proto máte tendenci je sníst dvakrát tolik. Light výrobky mají snížený obsah tuku, avšak právě tuk dodává jídlu většinu chuti a pokud je z jídel odstraněn tuk, zmizí s ním rovněž většina chuti. Výrobci proto používají cukr, zahušťovadla a různé chemické látky, aby zvýraznily chuť.

zdroj: zenskerady.sk