Aby ušetřila, krmí své 1,5 leté dítě cvrčky. Je to levnější alternativa masa!
1. Jeden a půl letá holčička je cvrčci
Tiffany Leigh, máma z kanadského Toronta, autorka kuchařských knih a cestovatelka, je milovnicí objevování nových chutí. Její produkty, které se některým z naší kultury mohou zdát nechutné, nejsou strašidelné: mravenci, tarantule nebo štíři.
Nedávno Leigh zveřejnila na anglickém portálu Insider.com článek, ve kterém prozradila, že jídelníček její dcerky rozšířila o hmyz. Jeden a půlroční holčičce dává jíst cvrčky. Jak napsala, dítěti dává mimo jiné například. cvrčí mouku ale také celý pečený hmyz.
„Střídám je s tradičními dražšími zdroji bílkovin, jako je hovězí, kuřecí a vepřové maso,“ napsala žena.
Ukázalo se, že „hmyzí“ dieta umožňuje odvážné matce hodně ušetřit na nákupech potravin . Podle samotné Tiffany tímto způsobem ušetří přibližně 100 EUR týdně. Dříve utratila na jídlo asi 400 EUR, nyní jen asi 200 EUR. Jak žena přiznala, otázka šetření peněz byla prvořadým důvodem krmení dítěte cvrčky. „Je to levnější alternativa masa.”
„Moje dcera je ve věku, kdy jsou děti nebojácné a na všechno zvědavé, takže je ten správný čas vyzkoušet ‚exotičtější‘ potraviny, které nepovažujeme za základ našeho jídelníčku,“ řekla matka.
Leigh však cvrčky do jídelníčku své dcery nezavedla neoprávněně. Nejprve se o tom poradila s kvalifikovaným pediatrem na výživu. Specialista poznamenal, že hmyz může být podáván dětem po dosažení věku šesti měsíců, nejlépe v mleté formě. Takové cvrčci mohou být přídavkem pyré nebo kaší. Celý hmyz může být podáván, když dítě zvládne úchop předmětu do ruky.
2. Je konzumace hmyzu bezpečná?
Začátkem roku 2023 schválila Evropská komise prášek z hmyzu na trh EU. Může se přidávat do různých potravin, včetně chleba, čokolády, lupínků a sušenek.
Ačkoli toto rozhodnutí vyvolalo vu nás všeobecné pohoršení, podle odborníků je hmyz zdrojem zdravých bílkovin, tuků, vitamínů a minerálů. Obsahují také chitin, který může působit jako vláknina.
Cvrčci však nejsou všechno. Dříve představitelé EU schválili uvedení larev moučných červů a stěhovavých kobylek na trh.
Jsou s jídlem hmyzu spojena nějaká rizika? Ano, je třeba si dávat pozor hlavně na možné alergické reakce. Mohou se objevit především u lidí s potravinovou alergií na měkkýši, korýši a výrobky z nich, jakož i roztoči z domácího prachu.
Co si o tom myslíte? Sdílejte tento příspěvek nebo nám napište komentář.