Andělíček odešel za duhový most. Odešla statečná bojovnice Sárinka, která překonala lékařské prognózy

Publikováno 17. 5. 2024
foto: facebook.com
foto: facebook.com

Příběh Sáry Kališové, devatenáctileté dívky z Hrušovan nad Jevišovkou, která se narodila se spinální svalovou atrofií, se dotkl srdcí mnoha lidí po celé České republice. Navzdory prognózám, které jí nedávaly více než dva roky života, se díky neuvěřitelné péči svých rodičů dožila téměř dvaceti let.

Sára Kališová se narodila s těžkou formou spinální svalové atrofie, onemocněním, které postihuje nervy a znemožňuje jakýkoli pohyb a normální dýchání. V České republice je tento stav diagnostikován u zhruba deseti novorozenců ročně, a i když statistiky nejsou příznivé, Sářin příběh vyniká mimořádným odhodláním a láskou.

Spinální svalová atrofie – každý rok zasáhne několik rodin, které se musí vyrovnat s těžkým osudem svého novorozence.

Celých 19 let Sářiny životní cesty byly definovány obětavou péčí jejích rodičů, kteří se vzdali běžného života, aby své dceři zajistili co nejlepší podmínky. Živila se pomocí sondy zavedené přímo do žaludku a ke komunikaci s okolím využívala pohledů svých očí.

„Sářin život nebyl jednoduchý, především poslední dva roky, které byly plné neustálých bolestí,“ popisuje situaci její matka, Alena Kališová. Lékařská péče byla pro rodinu frustrující cestou od jedné nemocnice k druhé. „Někdy si dokonce mysleli, že nevím, co moje dítě cítí,“ vzpomíná paní Alena na nepochopení, které často zažívala od lékařů.


foto: facebook.com

Dramatický obrat nastal teprve v nemocnici, kde po letech nejistoty a bolestí provedli CT vyšetření, které odhalilo mnohočetné ledvinové kameny. „Má dívka trpěla zbytečně,“ říká s bolestí v hlase paní Kališová. Plánované operace, která měla Sáře přinést úlevu, už se dívka nedožila. Zemřela 2. května.

Rodinné rozloučení bylo plné lásky a respektu k Sářině poslednímu přání. Na poslední cestě měla Sára na sobě kroj, který si vždy přála.