Bratr chlapce, který přišel o hlavu na nejvyšším tobogánu světa, prozradil rodičům, co se stalo

Publikováno 28. 8. 2023
Foto: The Atlantic/Family Handout

Den, který měl být zábavou v kansaském aquaparku Schlitterbahn, se stal tragickou událostí poté, co o život přišel desetiletý Caleb Schwab.

Jednou z osob, která z této události zůstala traumatizovaná, byl Calebův starší bratr Nathan, který měl těžký úkol vysvětlit svým rodičům, co se právě stalo během jízdy, na kterou se dvojice tak těšila.

Na atrakci nazvané Verrückt, což v překladu z němčiny znamená „Šílený“, se jezdci řítili dolů po téměř kolmé sedmnáctipatrové skluzavce, která byla vyšší než Niagarské vodopády.

Tohle se stalo.

Caleb, Nathan a jejich rodina byli 7. srpna 2016 pozváni do aquaparku Schlitterbahn v rámci „Dne zvolených úředníků“. Otec Scott a zbytek rodiny Schwabových měli vstup zdarma.


Jako jeden z pěti aquaparků Schlitterbahn v zemi byl park se 14 tobogány a dvěma bazény oblíbenou atrakcí v oblasti.

The Verrückt was the tallest waterslide in the world standing in at nearly a staggering 169 feet tall. Credit: The Atlantic
Verrückt byl nejvyšší tobogán na světě, který měřil téměř neuvěřitelných 169 metrů. Kredit: The Atlantic

Scott vzpomínal, jak se Caleb těšil na jízdu na nejvyšším tobogánu na světě, a Caleb s bratrem Nathanem se vydali přímo k trati. Než se rozběhli na atrakci, Scott chlapcům připomněl, že „bratři drží při sobě“, na což Caleb odpověděl „Já vím, tati“.

Nathan a Caleb měli jet na tobogánu Verrückt společně, ale provozovatelé tobogánu je rozdělili, aby splnili požadavky na hmotnost raftů. Nathan se svezl jako první s dalšími dvěma cizinci, kteří splňovali váhový požadavek, a po zážitku z napínavé jízdy netrpělivě čekal dole na svého mladšího bratra.

Caleb mezitím nastoupil na přední část tříčlenného voru se dvěma dospělými cizinkami. Tehdy se Caleb osudově ponořil.

Chlapec jel rychlostí až 70 mil za hodinu a byl vymrštěn z raftu, přičemž narazil do ochranné sítě v takové rychlosti, že mu byla při nárazu useknuta hlava a na místě zahynul.

Jakmile Nathan viděl, co se stalo, běžel v hysterii rovnou k rodičům.

„[Nathan] křičel: ‚Letěl z Verrücku, letěl z Verrücku,'“ řekla matka chlapců Michelle pro ABC News.

Caleb Schwab. Credit: Family Handout
Caleb Schwab. Kredit: Rodinný archiv

Zaměstnanci aquaparku byli rychle na místě po hlášení o hlasitém výbuchu a zraněném chlapci na atrakci. Po příjezdu spatřili šokující nález těla Caleba Schwaba, které plavalo v bazénu na dně tobogánu.

Dvě ženy, které jely s Calebem, utrpěly zranění v obličeji včetně zlomené čelisti, ale náraz přežily.

„Byl tam pán, který mi nedovolil přijít blíž, abych viděla, co se děje, a pořád říkal: ‚Věřte mi, dál už jít nechcete,'“ řekla Michele Schwabová televizi ABC News. „Tak nějak jsem v duchu věděla, že bych to neměla vidět, že to asi nechci vidět.“

Scott Schwab požádal jednoho ze zaměstnanců aquaparku, aby mu upřímně řekl, zda je jeho syn mrtvý, na což mu odpověděl strašlivou zprávou.

Smrtící atrakce vznikla poprvé v roce 2012, kdy spolumajitel lanovky Schlitterbahn Jeff Henry spojil síly se starším konstruktérem Johnem Schooleym a společně postavili Verrückt v naději, že získají Guinnessův světový rekord.

Henry i Schooley byli po Calebově předčasné smrti obviněni z těžkého ublížení na zdraví, ohrožení dítěte s přitěžujícími okolnostmi, zasahování do činnosti orgánů činných v trestním řízení a neúmyslného zabití“.

Dvojice, která údajně vynechala „základní kroky v procesu navrhování“ a při testování bezpečnosti se spoléhala „téměř výhradně na hrubé metody pokus-omyl“, však byla později zproštěna obvinění.

Vodní park Schlitterbahn byl uzavřen a Verrückt byl zcela zdemolován.