Bratr Tomio Okamury zastupuje LGBT komunitu: S bratrem dlouho nemluvil, plivali na něj i z oken
„Když jsem byl na svém prvním průvodu hrdosti v Brně, před čtrnácti nebo patnácti lety, šli jsme v centru Brna kolem bloku a lidé na nás plivali z oken,“ řekl. Kvůli tomuto tématu se jednou pohádal se svým bratrem Tomiem.
Současná situace v české společnosti
Přestože se Osamu Okamura nesetkává s útoky na svou osobu kvůli své sexuální orientaci, stále pociťuje nedostatek vstřícnosti v české společnosti. „Nemám takovou zkušenost, ale také si myslím, že tady není to prostředí výrazně vstřícné. Když jsem byl na svém prvním průvodu hrdosti v Brně, před čtrnácti nebo patnácti lety, šli jsme v centru Brna kolem bloku a lidé na nás plivali z oken. Jsem rád, že tohle se trochu změnilo,“ uvedl.
Od té doby se Osamu účastní každého průvodu hrdosti, aby podpořil ostatní a zajistil, že nikdo další nebude muset zažívat podobné zážitky. „Od té doby po tomto zážitku chodím na každý průvod, protože nechci, aby někdo další musel toto zažívat ve svém životě, speciálně mladí lidé, protože je to opravdu dehonestující a nepochopitelné. Myslím si, že takové projevy netolerance v podstatě v rozvinuté demokratické zemi… To bych nechtěl, aby to někdo musel zažívat,“ pokračoval Okamura.
Rozepře s bratrem Tomiem
Na rozepře mezi ním a Tomiem, který se v minulosti několikrát vyjádřil homofobně, také došlo. „Bratr mě mnohokrát přesvědčoval, že vůbec nejsou homofobní, že jen mají výhrady k manželství pro všechny a k adopcím dětí stejnopohlavním párem, ale v okamžiku, kdy v parlamentu tenkrát prohlásil, že kdyby ho chtěl adoptovat stejnopohlavní pár, že by vyskočil z okna, tak to jsme se hodně pohádali po telefonu a pak jsme spolu delší dobu nemluvili,“ dodal.
Osamu Okamura vzpomínal na nabídku svého bratra, aby vstoupil do politiky ve hnutí, které Tomio vede. „To bylo v době, kdy jsem se veřejně outoval (veřejně přiznal sexuální orientaci, pozn. red.), a vlastně mě tím bratr překvapil, protože to jeho hnutí nebylo úplně známé tolerancí k různým sexuálním menšinám, takže když jsem se ho na to zeptal přímo: ‚To by ti nevadilo, že jsem gay a že mi nabízíš místo na kandidátce?‘, on říkal, že ne, že by mě postavil v Praze, kde jsou lidé liberálnější a tolerantnější, a naopak že to je plus a jeho strana není homofobní, což mi zopakoval několikrát, že s tím nemá vůbec žádný problém,“ vzpomínal Osamu.
Nepřijatý zákon a naděje na změnu
Osamu Okamura také zmínil stále nepřijatý zákon o manželství pro všechny. „V okamžiku, kdy rozdělujete lidi do první a druhé kategorie, začíná nebezpečí, že proti nim budou akce, které mohou skončit špatně,“ uvedl dále architekt. „Popravdě řečeno ta trpělivost s našimi politiky už mi také dochází,“ dodal.
Sdílejte tento článek svým přátelům a připojte se k podpoře rovnosti a tolerance v naší společnosti.