Chystá se schválení českého Green Dealu: Největší zásah do peněženek Čechů je na obzoru. Fiala dokončuje Babišův plán
Vláda se připravuje na zásadní kroky směřující k dekarbonizaci ekonomiky, což bude vyžadovat rozsáhlé investice. Podle dostupných informací plánuje vláda vytvořit stabilní a předvídatelné prostředí pro investory, což by mělo usnadnit a urychlit proces schvalování investic. „Investice do dekarbonizace budou obrovské, proto je nutné vytvořit předvídatelné prostředí pro investory a zjednodušit a zkrátit proces povolování investic,“ uvádí vládní dokument.
Hlavní ekonom Trinity Bank, Lukáš Kovanda, zdůrazňuje, že český Green Deal zasáhne všechny oblasti života: „Cílem je zásadní změna životního stylu, včetně bydlení, dopravy, cestování a spotřeby potravin,“ uvedl Kovanda.
Zdražení, které má přijít prostřednictvím emisních povolenek, by mělo lidi motivovat ke změně chování a snížení klimatické zátěže. „Zdražení, například prostřednictvím emisních povolenek, má lidi motivovat ke změně chování a snížení klimatické zátěže,“ vysvětlil Kovanda. Tyto změny, které se dnes projednávají ve vládě, probíhají v tichosti, uprostřed léta, kdy lidé tráví dovolené a nevěnují vládním krokům tolik pozornosti.
Mluvčí vlády, Lucie Ješátková, odkázala otázky ohledně ekonomických dopadů na Ministerstvo průmyslu a obchodu, které vede Jozef Síkela (STAN). „Vaše dotazy jsem předal našim odborníkům, ale musím přiznat, že jsme vše nepochopili,“ odpověděl Síkelův mluvčí Vojtěch Srnka.
Miluše Trefancová z tiskového oddělení MPO později uvedla, že „podle našich výpočtů se investice do energetiky mohou do roku 2030 odhadovat na 2,8 bilionu korun. Z toho 1,3 bilionu by mělo být pokryto z veřejných prostředků, zbytek bude financovat soukromý sektor,“ a dodala, že strategické dokumenty by neměly výrazně zdražit životy Čechů.
Premiér Fiala na síti X připomněl, že Česko se v roce 2018 zavázalo k plánu na transformaci ekonomiky, když ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (ANO) hlasovala v Radě EU. „Nejde o nic nového, plníme závazky, které na nás uvalili naši předchůdci,“ napsal Fiala. Karel Havlíček (ANO) však tvrdí, že současná vláda jde nad rámec původního plánu: „Je to likvidace českých domácností a firem současnou vládou. Nejdříve zrušili výjimku, kterou jsme dojednali, že ne všechny země musí okamžitě plnit nejtvrdší ekologické cíle. Poté rozšířili emisní povolenky i na domácnosti.“
Podle dokumentu může cena emisních povolenek do roku 2050 vzrůst až na 10 000 korun za tunu CO2. Konzultant EGÚ Brno Petr Čambala předpokládá, že tento růst nebude mít zásadní vliv na výrobce elektřiny, protože do roku 2050 má být většina elektráren dekarbonizována. „Problém však bude u vytápění rodinných domů a dopravy, které budou od roku 2027 zahrnuty do nového systému obchodování s povolenkami (ETS II). Zpočátku povolenky zdraží plyn o 10-15 % a uhlí o více než třetinu. Cena povolenek pro domácnosti bude prvních pět let fixována na cenu asi 1 140 korun, aby se předešlo prudkým výkyvům,“ uvedl Čambala.
Konkrétní oblasti zdražení
Pohonné hmoty
Očekává se růst ceny pohonných hmot o 3-4 Kč na litr, přičemž Kovanda varuje, že by mohlo dojít ke zdražení až o 10 Kč na litr. Spalovací motory budou postupně nahrazovány elektromobily, což vyžaduje vybudování nákladné infrastruktury.
Energie
Cena uhlí má vzrůst až o třetinu a plyn může zdražit až o 200 Kč za MWh. Vláda chce, aby většina elektráren a tepláren přešla do roku 2030 na jiná paliva.
Bydlení
Investice do zateplování a energeticky úsporných budov mohou zvýšit ceny ve stavebnictví a tím i ceny nemovitostí a nájmů. „Ceny nemovitostí porostou, což zvýší i nájmy,“ uvedl Kovanda.
Potraviny
Zdražení se dotkne také potravin, jejichž výroba zatěžuje životní prostředí, například masa. Zvýšené ceny budou ovlivněny i podporou ekologického zemědělství a lesnictví.
Dovozy z ciziny
Dovozní zboží, například z Číny, bude zdraženo kvůli uhlíkovému clu. „To zdraží spotřební zboží od elektroniky přes oblečení až po potřeby pro domácnost,“ uzavřel Kovanda.