Děsivé informace: Počet lidí mladších 50 let s diagnostikovanou rakovinou se zvýšil o 80 %
Zatímco počet případů rakoviny u dospělých nad 50 let mezi lety 1995 a 2020 poklesl, u osob mladších 50 let došlo k výraznému nárůstu.
Podle zdravotní expertky CNN Dr. Leany Wen jsou rané druhy rakoviny, které celosvětově způsobují nejvíce úmrtí a největší zátěž, rakovina prsu, průdušnice, průdušek a plic a rakovina žaludku a tlustého střeva, podle roku 2023 zveřejněné v časopise BMJ Oncology.
Podle doktorky Wen souvisí rostoucí míra obezity v posledních desetiletích s rizikem vzniku rakoviny.
„Změna stravovacích návyků, zejména zvýšená konzumace ultrazpracovaných potravin, a sedavý způsob života také souvisí s vyšším výskytem rakoviny. Jiní předpokládají, že roli mohou hrát i faktory prostředí, jako jsou karcinogeny ve vzduchu, vodě a potravinách,“ vysvětlila lékařka.
Dr. Wen zdůraznila význam každoročního screeningu rakoviny také u mladších dospělých.
„Lidé mohou tato vyšetření zanedbávat z mnoha důvodů, ať už kvůli pracovním a rodinným povinnostem nebo proto, že čelí překážkám v přístupu k lékařské péči. Zároveň je také možné, že si myslí, že tyto testy nepotřebují, protože jsou mladí, zdraví a cítí se dobře,“ uvedl odborník s tím, že statistiky by měly upozornit na důležitost jednání.
Mnoho rakovin nemá v raných stádiích žádné příznaky, takže screeningové testy jsou nesmírně důležité k odhalení nemoci v rané fázi a zastavení jejího šíření.
Je ale také důležité, aby si lidé byli vědomi rizikových faktorů, jako je rodinná anamnéza a zda nemají jiné zdravotní problémy, které by u nich mohly zvýšit riziko vzniku rakoviny, říká doktorka Leana Wen.
Riziko rozvoje onemocnění navíc zvyšují i některé faktory životního stylu, jako je kouření, nadměrná konzumace alkoholu, nezdravé stravovací návyky a nedostatek pohybu.
Sdílejte tento článek svým přátelům na Facebooku.
Nalezli jste chybu nebo překlep v článku? Napište nám ji na [email protected]