Dramatický nárůst útoků nožem. Nový fenomén terorismu ohrožuje Německo. Za polovinou všech útoků stojí cizinci

Publikováno 17. 6. 2024


Podle kriminologa Dirka Baiera z Curychu mizí v současnosti určité zábrany a nůž se stává běžnou výzbrojí mezi některými skupinami. „Nože jsou snadno dostupné a vysoce účinné,“ říká Baier. „Nůž je často nebezpečnější než střelná zbraň,“ upozorňuje Dieter Walter, zkušený trenér elitních policistů v Münsteru. „Denně se v Německu odehraje až třicet útoků nožem,“ varuje týdeník Focus.

Kriminalista Rudolf Egg popisuje typické pachatele jako mladé muže ve věku 18 až 30 let, často bez vzdělání a zaměstnání. Tito muži často figurují i v dalších násilných činech. „Vysoký podíl pachatelů tvoří osoby bez německého občanství,“ uvádí Egg. To je patrné zejména v Berlíně, kde cizinci stojí za polovinou všech útoků nožem.

foto: youtube.com

Incident v Mnichově, kde se před nákupním centrem střetly skupiny teenagerů z Balkánu a Blízkého východu, ukázal na rozšířenost nožů mezi mládeží. Policisté při zásahu zjistili, že každý z mladíků měl u sebe nůž. Mezi nalezenými zbraněmi byly dýky, zavírací nože, vystřelovací nože i speciální armádní nože. „Každý z mladíků měl u sebe nůž,“ popisuje situaci mnichovská policie.

Dalším faktorem přispívajícím k nárůstu útoků nožem jsou propagandistická videa Islámského státu, která detailně ukazují, jak nožem zabít. Tato videa mají vliv na radikalizaci mladých lidí. „Propagandistická videa Islámského státu detailně ukazují, jak nožem zabít,“ upozorňuje zpráva.

V únoru 2016 zaútočila patnáctiletá Safia S. nožem na policistu na nádraží v Hannoveru, přičemž ho vážně zranila. Vyšetřování ukázalo, že dívka byla cvičena Islámským státem a udržovala kontakt se svými instruktory přes internet. Policista, který byl zraněn, stále trpí následky útoku. Safia S. byla odsouzena k šesti letům vězení, ale nyní je již na svobodě.

„Policista, který byl zraněn, stále trpí následky útoku,“ konstatuje zpráva. V současné době považují německé bezpečnostní úřady asi 200 osob za islamistickou hrozbu. Tyto osoby nelze hlídat nepřetržitě, což z nich činí potenciální nebezpečí. „Asi 200 osob je považováno za islamistickou hrozbu,“ říká německá kontrarozvědka. Podle ní žije v Německu asi 27 tisíc muslimů s „islamistickým potenciálem“.

Poslanec SPD Sebastian Fiedler označil tyto jednotlivce, kteří se radikalizují a provádějí útoky, za noční můru pro bezpečnostní úřady. Po útoku v Mannheimu, kde islámský radikál zabil policistu, volají policejní odbory po přísnějších právních opatřeních. Navrhují deportaci nebezpečných osob do zemí původu, i kdyby to byl Afghánistán nebo Sýrie. „Navrhují deportaci nebezpečných osob do zemí původu,“ uvádí poslanec SPD Sebastian Fiedler. Tato myšlenka je však v Berlíně považována za kontroverzní, protože vyvstává otázka, zda by demokratický stát měl vyhostit zločince do zemí bez lidských práv.

Vláda se zaměřuje na zpřísnění zákonů o zbraních. Ministryně vnitra Nancy Faeserová navrhla v lednu 2023 několik změn, zejména pro ruční palné zbraně. FDP však tento návrh blokuje a volá po důsledném uplatňování stávajících zákonů. „Ministryně vnitra Nancy Faeserová navrhla několik změn,“ ale „FDP tento návrh blokuje.“


Sdílejte tento článek svým přátelům na Facebooku.

Nalezli jste chybu nebo překlep v článku? Napište nám ji na [email protected]