Důchodci mají příjmy o desítek tisíc vyšší: Jsou bohatší než rodiny s dětmi!

Důchodci mají příjmy o desítek tisíc vyšší: Jsou bohatší než rodiny s dětmi!

Publikováno 11. 4. 2022
Autor:

Poslední zpráva, kterou statistický úřad vydal začátkem roku a která mapuje příjmovou stránku rodin v roce 2020, jasně ukazuje, že i přes začátek covidové vlny si žádná ze zkoumaných typů rodin nepohoršila. Nejvíce si ale na svých příjmech polepšili pro mnohé překvapivě senioři a dokonce především ti, kteří nepracují vůbec.

„Z hlediska složení domácnosti se průměrně zvýšily příjmy všem sledovaným skupinám domácností. Nejrychleji rostly příjmy v domácnostech seniorů nad 65 let, a to jak jednotlivců, tak dvojic. Nominálně dosahují nejvyšších příjmů domácnosti jednotlivců mladších 65 let. Nejnižší průměrné příjmy měly domácnosti s dětmi, v nichž scházel jeden z rodičů,“ uvádí se ve zprávě, která mapuje období roku 2020.

Redakce CNN Prima NEWS má k dispozici ještě rozšířený dokument, z něhož čerpala data pro grafy. Ten první ukazuje, jaké byly průměrné roční čisté peněžní příjmy domácností na osobu v letech 2019 a 2020 podle typu domácnosti.

Graf: Srovnání průměrných ročních čistých příjmů domácností 2019 a 2020Zdroj: CNN Prima NEWS

Z něj je patrné, že i úplná rodina s dětmi má roční příjem o 20 až 30 tisíc nižší než senioři. Ještě hůře jsou na tom neúplné rodiny, které velmi často reprezentují matky nebo otcové samoživitelé.

Že nejde o výjimku, ale o dlouhotrvající trend posledních let, dokládá i další graf a data z roku 2018. Je vidět, že rozdíl mezi seniory a rodinami se naopak s přibývajícími lety prohlubuje. Je to samozřejmě dáno i tím, že důchodci za éry Babišovy vlády několikrát dostali peníze navíc nad rámec zákona.

Graf: Srovnání průměrných ročních čistých příjmů domácností 2018Zdroj: CNN Prima NEWS

Rozdílná je i skladba příjmů. Zatímco rodiny s dětmi i bez nich mají nejčastěji příjem ze zaměstnání nebo z podnikání, důchodci naopak z důchodů, tedy z jedné ze sociálních dávek, kterou nastavuje stát. Celkový příjem domácnosti se přepočítá na každou osobu v ní žijící, čímž je zohledněn počet jejích členů. Příjmy rodin jsou tedy nižší především proto, že se peníze rozpočítávají i na děti, které logicky nevydělávají vůbec.

Nejhůře jsou na tom domácnosti s jedním rodičem

Do celkového příjmu domácností se započítávají následující položky:

  •  příjmy ze zaměstnání
  •  příjmy z podnikání
  •  příjmy z dalších zaměstnání –⁠ dohod nebo vedlejších činností
  •  důchody
  •  sociální dávky –⁠ rodičovský příspěvek atd.
  •  příjmy z pronájmu
  •  příjmy z finančních aktiv
  •  ostatní –⁠ výživné, dary

Z hlediska příjmů domácností data úřadu jasně ukazují, že úplně nejhůře jsou na tom neúplné rodiny, kde se o děti stará jen jeden z rodičů.


„Nelze udělat zjednodušený závěr, že jedna či druhá skupina je na tom lépe, či hůře, ale samozřejmě existuje skupina neúplných rodin s dětmi (samoživitelky), které jsou z příjmového hlediska na tom hůře než domácnosti osob starších 65 let. To platí dlouhodobě a vývoj v posledních letech se jeví v neprospěch rodin s dětmi všeobecně,“ potvrdila pro CNN Prima NEWS vedoucí oddělení sociálních šetření ČSÚ Táňa Dvornáková.

Tři sta tisíc rodičovského příspěvku nestačí

K zamyšlení je i fakt, že data z roku 2020 už zohledňují navýšený rodičovský příspěvek i pravidelnou valorizaci důchodů. A ani přesto, že došlo ke zvýšení rodičovského příspěvku od ledna 2020 z 220 tisíc na 300 tisíc, sociální situaci mladých rodin to podle dat nezlepšilo.

A opět to potvrzují i zaměstnanci ČSÚ. „Poslední známé údaje máme za rok 2020 a zvýšení limitu pro rodičovský příspěvek se v nich přirozeně promítlo. Ačkoliv se jeho průměrná výše na osobu meziročně významně zvýšila (zhruba o třetinu), na nepříznivé příjmové situaci určitých rodin s dětmi –⁠ zejména samoživitelek –⁠ se to příliš neodrazilo,“ doplnil zástupce odboru šetření v domácnostech Jaromír Kalmus.

Právě debata o zvýšení rodičovského příspěvku aktuálně ve Sněmovně a na vládě probíhá. Zatímco seniorům se důchody valorizují podle zákona s ohledem na růst inflace, s příspěvkem pro rodiče to tak není.

zdroj: cnn.iprima.cz



Doporučené k přečtení: