Dvanáct let uplynulo od nehody. Tady je vzpomínka na Pavla Demitru a hokejové hrdiny

Publikováno 26. 9. 2023

Dne 7. září uplynulo 12 let od tragického pádu letadla Jak-42 s hráči a realizačním týmem klubu Kontinentální hokejové ligy (KHL) Lokomotiv Jaroslavl. Vzpomínka na tuto událost asi u každého hokejového fanouška, minimálně v Evropě, vyvolá na těle husí kůži.

Nehoda se stala těsně po vzlétnutí z letiště Tunošna a zahynulo při ní 43 osob, včetně Pavla Demitry, bývalého kapitána slovenské hokejové reprezentace.

Podle oficiálních závěrů byl mezi příčinami chybný postup nezkušených pilotů, kteří nastavili nesprávnou vzletovou rychlost a jeden z nich zřejmě neúmyslně zpomalil letadlo tažením řadicí páky.

Nehodu způsobily čtyři faktory

Podle závěrů vyšetřování nehodu zapříčinily nejméně čtyři faktory, a to nedostatečný výcvik pilotů, chybějící kontrola připravenosti posádky k letu, selhání pilotů při provádění standardních postupů při startu a špatná koordinace mezi členy posádky.


Letadlo bylo údajně v dobrém technickém stavu. Způsobilý k letu však nebyl ani jeden z pilotů, protože jednomu našli v krvi stopy uklidňujícího prostředku, zatímco druhému dříve diagnostikovali nemoc doprovázenou oslabením motoriky.

Nehodu přežil jen jeden člověk

Letadlo se zřítilo během odletu do běloruského Minska. Krátce po startu bylo údajně slyšet dva výbuchy, stroj se naklonil doleva a začal hořet. Letadlo se zřítilo necelý kilometr od letiště. Část z letadla skončila na suchu a část v řece Volze. Podle některých verzí se pilot pokoušel nouzově přistát na řece.

Z 45 cestujících a členů posádky nehodu přežil jen hokejista Alexander Galimov, který však později v nemocnici svým vážným zraněním podlehl, a palubní inženýr Alexandr Sizov.

Při tragédii vyhasly životy tří českých hráčů Jana Marka, Karla Rachůnka a Josefa Vašíčka, na seznamu obětí byla i další známá hokejová jména – Bělorus Ruslan Salej, Lotyš Karlis Skrastinš či Švéd Stefan Liv.

Opora reprezentace ČR

Charismatický Pavol Demitra patřil dlouhá léta mezi opory reprezentace SR. Odchovanec trenčínského hokeje působil od sezóny 1993/1994 v zámoří a vypracoval se na jednu z největších hvězd profiligy.

V zámořské NHL odehrál 848 zápasů v základní části, ke kterým přidal dalších 94 v play-off. Dohromady nasbíral 827 bodů (327+500) a postupně si oblékal dresy Ottawy Senators, St. Louis Blues, Los Angeles Kings, Minnesoty Wild a Vancouveru Canucks. V sezóně 1999/2000 mu byla udělena Trofej Lady Byngové pro nejslušnějšího hráče NHL.

Ročník 2010/2011 Demitra absolvoval v týmu KHL Lokomotiv Jaroslavl. Za slovenskou reprezentaci odehrál 77 zápasů a s nejcennějším dresem se rozloučil jen necelé čtyři měsíce před osudným letem do Minska na MS před domácími fanoušky v Bratislavě.

Na světovém šampionátu 2003 v Helsinkách předvedl proti českému brankáři Tomáši Vokounovi památný blafák, kterým zpečetil zisk bronzových medailí. Pavel Demitra patřil mezi nejlepší hráče olympijského turnaje ve Vancouveru 2010, kde Slovensko obsadilo smolné čtvrté místo.

Legendární číslo „38“

Jeho smrt zasáhla Slovensko jako blesk z čistého nebe. Hokejoví fanoušci po celé zemi kondolovali a uctívali památku hráče s legendárním číslem „38″ zapálením svíček před více zimními stadiony. Hokejový stánek v Trenčíně ještě na konci září 2011 změnil název a dodnes nese jméno Pavla Demitry.

Rodák z Dubnice nad Váhem začínal s „velkým“ hokejem právě v Dukle Trenčín, jejíž dres si oblékal například i v sezóně 2004/2005 – během výluky v zámořské NHL.

Lokomotiv Jaroslavl v pořadí čtvrtou sezónu KHL nakonec vynechal. Den před prvním výročím neštěstí si připsal úspěšný návrat do nadnárodní soutěže, když vyhrál na ledě Novosibirska 5:2.

První gól „nového“ klubu vstřelil Alexander Černikov. Na počest 37 hokejistů Lokomotivu Jaroslavl byl v roce 2013 před místní halou Arena 2000 postaven památník, který tvoří 37 stylizovaných hokejek.

Více k tématům: KHL Kontinentální hokejová liga, Pád letadla, Tragédie
Zdroj: SITA.cz – Od smrti Pavla Demitry uplynulo už dvanáct let, tragédie v Jaroslavli dodnes vyvolává husí kůži © SITA Všechna práva vyhrazena.