Fiala musel vysvětlit, jak vláda pomáhá lidem v době energetické krize. Toto řekl
Novinkov.cz

Dnes má svátek Květoslava, zítra Vratislav


Fiala musel vysvětlit, jak vláda pomáhá lidem v době energetické krize. Toto řekl

Publikováno 21. 9. 2022

Premiér Petr Fiala na žádost senátorů na půdě Senátu vysvětloval, jak jeho kabinet hodlá reagovat na energetickou krizi. Senátoři podpořili návrh vlády zastropovat ceny energií, ale chtějí vědět, jak stát pomůže firmám, kterým hrozí krach. Některým členům horní komory ale vadí, že opatření jsou schvalována pomalu. Informuje o tom web blesk.cz

Fiala podotkl, že důležitou složkou pomoci je úsporný tarif, o kterém se jednalo několik měsíců. Je to krátkodobé řešení, které má lidem ušetřit až 18 000 korun.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Firmy mají možnost využit odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje. Domácnosti o pomoc žádat nemusí a dostanou ji automaticky.

Premiér mimo jiné zdůraznil, že Češi také mohou využívat zjednodušeného příspěvku na bydlení, pokud jejích náklady na bydlení přesahují 30 procent normativních nákladů. Pro Prahu toto číslo 35 procent.

Jako další pomoc předseda vlády zmínil jednorázový příspěvek na dítě ve výši 5 000 korun. Fiala řekl, že pro lidí to bylo také velmi pohodlné, protože mohli o příspěvek požádat přímo z telefonu. Opozice však tento krok zkritizovala a chtěla, aby stát tuto pomoc vyplácel do konce roku každý měsíc.

Došlo i na valorizaci důchodu. Podle Fialy se průměrně letos zvedly o 2 500 korun a nejde jenom o starobní důchody.

Ministerský předseda uvedl, že vláda také naplnila zásobníky zemního plynu na 85 % a v zimě by se tak neměly vyskytnout problémy. Stále ale musíme šetřit, aby ho bylo dost v případě nějakých dramatických výpadků.

Nejdůležitějším krokem ale dle slov Petra Fialy je zastropování cen plynu a elektřiny. „Připravili jsme novelu energetického zákona, která nám umožní zastropovat ceny energií pro konečného spotřebitele,“ vysvětlil politik s tím, že návrh nyní musí projednat Parlament.

Jozef Síkela / Zdroj: youtube.com

Mluví se ale o nedostatečné pomoci průmyslu a firmám. Podle ministra průmyslu Jozefa Síkely vláda připravila program, který bude společnostem kompenzovat zvýšené náklady na energie. Využit pomoc vlády budou moci především firmy ze zpracovatelského průmyslu, dále těžebního průmyslu, ale také zemědělství či lesnictví.