Kromě toho, podle média Eco Boas Notícias, tento projekt začal se sestrou a dulou (ženou, která doprovází těhotnou ženu při porodu)  Lusandrou Marií Gomes Almeidovou  poté, co se dozvěděla o podobné iniciativě, která vznikla v Dánsku v roce 2013.

„Byla jsem dobrovolnice jako laktační poradkyně. Při pohledu na internetové stránky jsem uviděla, že existují tyto milostné chobotničky, hračka, ke které je miminko připoutáno již od malička a která přináší terapeutické výhody při použití jednotky intenzivní péče o novorozence (JIS). Neexistuje žádný vědecký základ, ale ve skutečnosti byla tato metoda přínosem v 17 zemích a to mě zaujalo,“  vysvětlila Lusandra pro médium Ecoa Boas Notícias.


Dodatečně se Lusandra vyjádřila, že projekt oficiálně odstartovala 19. března 2017 a získala podporu přátel háčkovaček, kteří se zúčastnili Dny řemeslníků. „Požádali jsme je, aby se zapojili do tohoto projektu, a mnozí souhlasili. Vzala jsem si ideální nemocnici, kde už to fungovalo, a tím byl nadšený. Pak jsem viděla možnost a začali jsme vyrábět chobotnice,“ dodala.

Na druhé straně,  Natascha Cibele Barbosa  , fyzioterapeutka a jedna z dobrovolnic projektu, se pro stejná média vyjádřila, že chobotnice pomáhají při vývoji předčasně narozených dětí. „Chobotničky svými chapadly simulují pro dítě pupeční šňůru; textura háčkování se podobá struktuře děložní stěny. Díky tomu se cítí vítaněji a klidněji, čímž se sníží srdeční a dýchací frekvence a urychlí se proces zrání a rychlejší odchod dítěte z kyslíkové podpory,“ vysvětlila.

Kromě toho fyzioterapeutka vysvětlila, že dbají také na to, aby bylo plyšové zvířátko v přímém kontaktu s pokožkou novorozence, a poznamenala, že  „v mnoha případech na dítěti všimne vyrovnanější a klidnější tvář“,  což také dává větší klid pro  dítě a příbuzné, kteří procházejí takovou tísnivou situací.