Hluboká energická krize: Česko se blíží ke krizi, hrozí výpadky plynu

Publikováno 27. 4. 2022
Autor:


„Pokud by se nedovážel z Ruska do našeho regionu plyn, nemáme ho krátkodobě ani střednědobě ničím nahradit,“ vyjádřil se k aktuální situaci odborník na energetiku Michal Šnobr.

„Riziko odstřihnutí od ruského plynu je vcelku reálné. Museli bychom se spoléhat, že s námi budou solidární další státy Evropské unie,“ domnívá se ekonom David Marek. Jenže ty podle odborníků mohou mít svých starostí dost. Jednotlivé státy prý stojí před otázkou, zda přistoupit na požadavky Ruska a plyn platit v rublech, anebo ne. Česko prý takové rozhodování nečeká.


„Nejsme v situaci, že bychom my přímo měli nějaký kontrakt s Ruskem. Většina plynu je k nám dodávána přes soukromé obchodní společnosti, které stát nevlastní, takže je to na jejich rozhodnutí, jak budou hradit ten plyn,“ vysvětlil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Je tak možné, že už dnes mají s Ruskem dohodu a rubly akceptují. Ekonomové ale předpokládají, že některé ze společností za plyn v ruské měně platit nebudou a do Česka ho tak poteče méně. „Po určitou dobu bychom to zvládali, ale pak by bylo nutné, aby nám pomohla Evropská unie a další státy a solidárně bychom tu situaci řešili společně,“ nastínil možný vývoj premiér Petr Fiala (ODS).

„V tuto chvíli už je velmi pravděpodobné, že v rublech bude kupovat Maďarsko, pravděpodobně Rakousko a určitě se přidají další země. Což bude znamenat, že do některých zemí Rusko dodávat bude a do některých nebude,“ tvrdí místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO).

Dovoz zkapalněného plynu
Česko patří mezi nejvíc na ruském plynu závislé evropské země. Největší spotřebu má průmysl. Pokud tedy nebude dostatek plynu, stát zřejmě omezí výrobu. „Nemuselo by se opravdu některých potravin ani dostávat, těch průmyslově zpracovávaných, protože by nebylo energie, elektřiny, plynu,“ varuje ekonom Lukáš Kovanda.

Jedním z plánů kabinetu je dovážení zkapalněného plynu. „Spojené státy slíbily navýšení dodávek zkapalnělého plynu do Evropy už na tento rok a na příští rok,“ prohlásil Fiala.

Jenže to podle ekonomů bude extrémně náročné. „Potřebujeme tady kooperaci a spolupráci na úrovni celé Evropské unie, protože Česká republika samozřejmě nemá moře,“ objasnil Kovanda. Zkapalněný plyn by tedy zase musel jít přes území jiných států.

zdroj: tn.nova.cz.


Sdílejte tento článek svým přátelům na Facebooku.

Nalezli jste chybu nebo překlep v článku? Napište nám ji na [email protected]