Jak poznáte, že vaše játra přestávají správně fungovat? Nepodceňujte tyto příznaky…

Publikováno 2. 4. 2024
Autor:


Játra jsou neinervovaný orgán, proto nepřenášejí signály bolesti. Může snížit vaši bdělost. Zvláštní pozornost by měla být věnována neobvyklým příznakům, které lze snadno bagatelizovat a přičítat je dočasnému zhoršení kondice. Pokud zaznamenáte určité příznaky, okamžitě navštivte svého lékaře a vyhledejte léčbu.

Onemocnění jater jsou zákeřná, protože jsou asymptomatická

Lidé jsou zvyklí, že nemocný orgán se projevuje bolestí: buší srdce, pálí žaludek, klouby jsou ztuhlé a oteklé.


U jater je situace jiná. Když bolest začne mučit pravé hypochondrium, znamená to, že nemoc nabrala nebezpečný obrat. Játra nemohou do mozku vysílat rušivé signály, protože nejsou inervována. Proto až v pokročilé fázi onemocnění v důsledku jejího výrazného zvětšení mohou játra začít bolet.

Zvětšený orgán začne tlačit na okolní jaterní pouzdro, které je silně prokrvené. Odtud pochází přetrvávající, pulzující nebo tahající bolest. Zvětšená játra mohou také tlačit na přilehlé orgány, což způsobuje pocit natažení pod žebry. Aby k tomu však došlo, musel proces onemocnění zajít velmi daleko.

Pacienti však nejsou odsouzeni žít v nevědomosti. Jiné, mnohem jemnější a zdánlivě nesouvisející příznaky by měly vyvolat obavy a vyvolat návštěvu lékaře.

Játra – jak poznat, že selhávají?

Některé příznaky, které se mohou objevit:

Ztráta chuti k jídlu, reflux a nevolnost po jídle

Pokud člověk nikdy neměl problémy s chutí k jídlu a náhle ji ztratil, může to být známka poškození jater. Tento orgán hraje důležitou roli v trávicím procesu a poruchy jeho fungování mohou způsobit nepříjemné příznaky, jako je nevolnost, zvracení, reflux a ztráta chuti k jídlu.

Problémy se žlučníkem.

Nepříjemné žlučníkové příznaky mohou naznačovat problémy s játry. Jeho přetížení způsobené konzumací tučných jídel, rychlým občerstvením a nadměrnou konzumací alkoholu může vést k nadměrné produkci žluči, která se ukládá ve formě usazenin ve žlučníku.

Jedním z nejčastějších viditelných příznaků jaterní dysfunkce je bledá kůže. Tato změna může být doprovázena tvorbou zabarvení, skvrn a vyrážek. Pozorované změny je třeba konzultovat s dermatologem, ale vyšetřit i játra.

Problémy s pamětí a koncentrací.

Pokud pacienti nečekaně začnou jednat pomaleji, mají potíže se shromažďováním myšlenek a cítí se dezorientovaní nebo zmatení, nemusí se vždy jednat o jednoduchý příznak poklesu výkonnosti. Když játra dostatečně účinně nevylučují toxiny z těla, narušují normální fungování těla. Jejich hromadění způsobuje ospalost, nedostatek energie a únavu.

Když si všimnete, že se váš žaludek náhle nafoukne, může to také znamenat problém s játry. Když játra selžou, začnou zadržovat vodu, což má za následek nafouklé břicho nebo nafouklé břicho.

Další příznaky:

chronická únava letargie, úzkost a deprese chronické bolesti hlavy chronické bolesti svalů a kloubů akné a jiné kožní problémy průjem, zácpa hormonální nerovnováha

Nemoci

Bolest je obvykle posledním příznakem, když už játra selhávají. Pak je lepší vyhledat lékaře, i když se bolest vyskytuje na levé straně a ne na pravé, kde se nacházejí játra.

Byly pro vás tyto informace užitečné? Sdílejte příspěvek také se svými přáteli!


Sdílejte tento článek svým přátelům na Facebooku.