Jak přestat platit poplatek České televizi. Nedám už jim ani korunu, lidé přišli na způsob

Publikováno 14. 6. 2023

Česká televize je jednoznačně médiem s nejvyšším rozpočtem v zemi. Spravuje více než sedm miliard korun, které mu lidé posílají jako takzvané koncesionářské poplatky. Přesto si jeho vedení neustále stěžuje, že má málo peněz a potřebuje více.

Nedá se na to dívat

Kdyby to měla ČT, lidé by už platili pěkných pár stovek měsíčně. A samozřejmě by to zase úspěšně strávili a argumentovali, že to nestačí. Mnozí mají navíc pocit, že televize si jejich přínosu nejen neváží, ale obsah pro ně ani nevyrábí.

Pravdou je, že koncesionářský poplatek a obecně veřejnoprávní postavení České televize byly svého času poměrně důležitým prvkem nově se rodící země. Důvodem bylo, aby televizi neplatil přímo stát, ale aby na ni přispívali všichni občané. Pak by to bylo v jejich nejlepším zájmu.

Nyní ale někteří mají pocit, že to rozhodně není v jejich zájmu a naopak to opakuje mainstreamové pohledy, které jsou navíc dostupné všude a zdarma.

„Rozhodně nejsem člověk, který věří v jedinou pravdu a věří, že nám někdo nasazuje životy. Ale upřímně řečeno, Česká televize mi vždycky leze na nervy, když si ji zapnu. Neustálé reprízy starých pořadů, vč. primitivní detektivky a zprávy , kde se nic nového nedozvím, ale vždy mi poradí, co si mám myslet,“ říká pan Miloš, který se rozhodl, že už z České televize nevezme ani korunu.


Fotografie: Shutterstock

Zvládnete to snadno

Pro někoho může být překvapením, že existuje snadná možnost, jak se placení poplatku vyhnout. Stačí zaslat prohlášení, že nemáte televizi a budete osvobozeni od placení poplatku. Je však třeba říci, že se toho musíte držet a nekoukat na televizi. V opačném případě je třeba počítat s pokutou 10 000 korun.

Pokud však stále chcete sledovat televizní pořady, můžete to udělat. Prostě nebudete mít normální televizi, jen počítač, tablet nebo mobil. Můžete si na ně nainstalovat věci jako O2 TV nebo jinou aplikaci a přitom sledovat televizi. V tomto případě poplatek platit nemusíte.

Fotografie: Shutterstock