Jak vypadalo školství za socialismu? Povinné průvody, ruština a Pionýr

Publikováno 30. 4. 2024
Autor:


Tento režim měl za následek, že do školského systému hluboko pronikla politická indoktrinace, což mělo vliv na všechny aspekty vzdělávání. Podle historika Adama Havlíka bylo zavedení osmileté povinné školní docházky v padesátých letech motivováno potřebou pracovních sil pro těžký průmysl. V roce 1960 pak došlo k prodloužení povinné školní docházky o další rok.

Vyučování bylo přísně regulováno a kontrolní mechanismy byly zavedeny na každé úrovni školství. Ideologické zaměření bylo zřetelné zejména ve výuce dějepisu, kde byl povinný marxistický výklad historie, a témata spojená s dělnickým hnutím a SSSR byla zvláště zdůrazňována.


Přítomnost sovětských symbolů a slogany typu „Se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak“ byly běžné. Povinná výuka ruštiny od páté třídy a maturita z ruštiny na středních školách byly dalšími projevy této vazby. V školách byl kladen velký důraz na uniformitu a kontrolu.

Učitelé museli podrobně plánovat každou hodinu a byli pravidelně kontrolováni školními inspektory. Vzdělávací osnovy byly pevně dané a všechny učebnice musely být schváleny komunistickou stranou. Přísné kontroly a čistky během tzv. normalizace ještě více zpřísňovaly už tak rigidní systém.

Kromě akademických aspektů byly školy také místem, kde se učilo poslušnosti a kázně. Žáci byli hodnoceni nejen podle akademických výsledků, ale i podle politické spolehlivosti a účasti v organizaci Pionýr.

Tyto faktory měly zásadní vliv na možnosti dalšího vzdělávání na středních a vysokých školách, což často znevýhodňovalo studenty z „nepoliticky spolehlivých“ rodin. Systém byl sice efektivní v udržování kázně a pořádku, ale za cenu velkého omezení svobody a osobního rozvoje studentů.

Retrospektivně lze konstatovat, že i přes určité výhody, jako byla nižší míra školní nekázně, byly dopady tohoto systému na individuální a společenský rozvoj spíše negativní.


Sdílejte tento článek svým přátelům na Facebooku.

Nalezli jste chybu nebo překlep v článku? Napište nám ji na [email protected]