Jiří Kajínek se Zemanem na autogramiádě: Bývalý trestanec vyjádřil prezidentovi vděk za milost
Ve středu odpoledne se v knihkupectví na Václavském náměstí odehrála výjimečná událost. Bývalý prezident Miloš Zeman zde podepisoval svou knihu Spiknutí, což přilákalo řadu návštěvníků, včetně Jiřího Kajínka. Tento kontroverzní muž, jehož Zeman omilostnil v roce 2017, přišel osobně poděkovat za udělenou milost.
„Všechno dobře dopadlo. Tak ať se vám daří,“ řekl bývalý prezident Kajínekovi během setkání, čímž vyjádřil podporu jeho nové životní etapě. Pro Kajínka to bylo vůbec první osobní setkání se Zemanem po udělení milosti.
Jiří Kajínek, který byl původně odsouzen na doživotí za dvojnásobnou vraždu a pokus o vraždu, tvrdil dlouhodobě svou nevinu a jeho případ přitahoval velkou mediální pozornost. Zemanova milost v roce 2017 byla pro mnoho lidí překvapivá a vyvolala různorodé reakce. Kajínek během rozhovoru pro Blesk uvedl, že předchozí prezidenti Václav Havel a Václav Klaus mu milost také slíbili, ale ani jeden z nich „nenašel odvahu“.
„Až pan Zeman byl skutečně statečný, udělil mi milost a zachránil mi tím život,“ prohlásil Kajínek. Tato slova odráží jeho hlubokou vděčnost vůči bývalému prezidentovi. Kajínek také přiznal, že byl zpočátku nespokojený s podmínkami milosti, zejména s tím, že sedmiletá podmínka zahrnovala všechny trestné činy, včetně neúmyslných.
Kajínek vysvětlil, že obával se například dopravní nehody, která by mohla vést k doživotnímu trestu, i kdyby šlo o neúmyslný čin. Nakonec však podmínku dodržel a dnes se cítí spokojený a šťastný. „Nedopustil jsem se žádného trestného činu, takže jsem spokojený, šťastný,“ uvedl pro Blesk.
Svou novou bezúhonnost Kajínek oslavil svatbou. „Ano, oženil jsem se. Přesně na datum výročí 23. května, kdy mi padla podmínka, jsme měli svatbu s mojí dnešní paní,“ řekl Kajínek a sdílel tak jeden z nejdůležitějších okamžiků svého nového života na svobodě.
Milost je v České republice výjimečný akt, který umožňuje prezidentovi prominout nebo zmírnit trest odsouzeného. Během let se přístup k udělování milostí měnil. Například Václav Havel uděloval mnoho milostí, což často vyvolávalo diskuse. Naopak v posledních letech se počet milostí výrazně snížil, což odráží změnu přístupu k této pravomoci.
Milost pro Kajínka zůstává jedním z nejdiskutovanějších případů. Odborníci na trestní a ústavní právo mají různé názory na udělování milostí. Někteří považují milost za důležitý nástroj pro nápravu justičních omylů, jiní varují před možným zneužitím této pravomoci. Případ Kajínka nadále zůstává předmětem veřejného a odborného zájmu, což dokládá i jeho nedávné setkání s Milošem Zemanem.
Sdílejte tento článek svým přátelům na Facebooku.
Nalezli jste chybu nebo překlep v článku? Napište nám ji na [email protected]