Karel Heřmánek by oslavil 77. narozeniny: Syn, který po odchodu otce vede divadlo, promluvil
Jubilejní 17. říjen by se mohl zdát jako každý jiný podzimní den plný listí a šedi, avšak pro českou kulturu tento den nabírá na výjimečnosti. Měl by totiž narozeniny Karel Heřmánek, charismatický umělec, který by letos slavil 77 let. Nepředvídatelné zvraty života však zasadily osudovou ránu koncem srpna nejen rodině, ale i tisícům jeho obdivovatelů, když Heřmánek tragicky zahynul na střelnici ve Višňové u Příbrami.
Heřmánek, jehož životní cesta byla vždy spjata s divadlem a kulturou, si během své kariéry vybudoval silnou pozici v českém uměleckém prostředí. Jeho zásluhou je založení a dlouholeté řízení Divadla Bez zábradlí, které od roku 1990 poskytovalo prostor pro svobodnou tvorbu nejen hercům, ale i návštěvníkům, kteří si chtěli užít kvalitní divadelní zážitky bez zbytečných omezení.
Karel Heřmánek společně se svou ženou Hanou formovali divadlo, jež se stalo nejen důležitým kulturním střediskem, ale i rodinným dědictvím. Toho se po smutném konci jeho zakladatele ujali synové – Karel Heřmánek mladší a Josef Heřmánek. I když Josef oznámil svůj odchod z divadla začátkem letošního léta a Karel mladší převzal úlohu uměleckého šéfa za pomoci rodinné rady, divadlo i nadále zůstává v rukou rodiny.
Nejmladší z bratrů, František, sice ještě nemá tolik zkušeností v umělecké sféře, jak by si přál, ale i on je zapojen do dění kolem divadla. Jako každý mladý umělec touží po nových zkušenostech, které by mohl získat v zahraničí, stejně jako je důležitý jeho přínos k rodinnému divadelnímu prostředí.
Karel Heřmánek mladší ve svých slovech pro MF Dnes vyjádřil, jak velkou roli v jeho životě jeho otec hrál: „Táta byl pro mě někdo, s kým jsem se vždycky mohl poradit, a v tom je to teď pro mě velká změna.“ A právě tato velká změna ve vedení a orientaci divadla naznačuje, že dědictví Karla Heřmánka bude žít dál a bude se nadále rozvíjet.
Diskuze o přejmenování Divadla Bez zábradlí na Divadlo Karla Heřmánka sice byla ve vzduchu už za hercova života, ale jeho osobní přání bylo zachovat původní název. Karel mladší cítí, že je divadlo jeho personifikací a každým krokem, každou inscenací se snaží udržet ducha svého otce přítomného. Svou odvahu a uměleckou intenci ukazuje i v přípravě nové inscenace hry „Apartmá v hotelu Plaza“, vedle které stojí nejen jako režisér, ale i jako hlavní inovátor.
V četných výzvách i úspěších, které Divadlo Bez zábradlí čekají, lze vidět stálý odkaz Karla Heřmánka, který rezonuje dál přes práci jeho synů a divadelního souboru. A i přes jeho fyzickou nepřítomnost zůstává jeho duch nejen v tomto DIVADLE s velkým D, ale ve všech, kdo mají štěstí divadlo navštívit a poznat, že umění – to je nesmrtelnost.
Sdílejte tento článek svým přátelům na Facebooku.
Nalezli jste chybu nebo překlep v článku? Napište nám ji na [email protected]