Kdysi byla v Rusku vykopána nehlubší jáma na světě: Kvůli skutečnému důvodu ji museli nakonec zakopat!

Kdysi byla v Rusku vykopána nehlubší jáma na světě: Kvůli skutečnému důvodu ji museli nakonec zakopat!

Publikováno 13. 4. 2022
Autor:

Vědci neměli jinou možnost, než jámu zakopat. Koncem 50. let 19. století začali američtí a sovětští vědci organizovat různé výzkumy, které vedly k průniku do zemské kůry. Je to nejsvrchnější část Země, která je hrubá téměř 50 km. Po ní následuje zemský plášť. A tady se dostáváme k tomu, co vědce tak rozrušilo. V roce 1958 spustily Spojené státy projekt Mohole. Byl lokalizován v blízkosti Guadalupe v Mexiku. V rámci projektu skupina inženýrů vrtala díry do dna Tichého oceánu. Dokázali se dostat do hloubky více než 180 metrů. Po osmi letech od spuštění byl však projekt zrušen, protože Američanům se nepodařilo dostat až k zemskému plášti.

Šanci dostali tedy Rusové. Ti si vybrali lokalitu na poloostrově Kola. Do roku 1983 se jim podařilo dostat do hloubky téměř 12 kilometrů. Po roce však museli začít znovu, protože se objevily technické problémy, které jim nedovolovaly pokračovat. Druhým vrtem se dostali ještě hlouběji. Byli odhodláni se dostat až k zemskému jádru.

Čím hlouběji se však dostávali, tím více chápali, že jejich cesta bude muset čím dříve skončit. Teploty se ještě do hloubky dalších tří kilometrů vyvíjely podle plánu. Potom se však začaly dít změny, když teplota stoupala mnohem rychleji. V bodě, ve kterém se nacházeli, bylo 180 stupňů Celsia, tedy o 80 stupňů více, než očekávali. Kromě toho se hornina v těchto teplotách chovala jinak. Měla menší hustotu a měnila se na kaši. Vybavení by v takových podmínkách nevydrželo, proto se rozhodli projekt zrušit.

Jáma v takové hloubce skrývala zajímavá tajemství. Rusové zde objevili například zkameněliny pradávných mořských rostlin. Předpokládalo se, že hornina pod našima nohama se mění ze žuly na čedič v hloubce zhruba šest kilometrů. Toto pravidlo ale zcela vyvrátil další objev, kterým byla žula v nejhlubší části vrtu. Několik kilometrů pod povrchem vědci objevili také tekoucí vodu. Tento jev je pravděpodobně způsoben silným tlakem, který vytlačuje atomy vodíku a kyslíku z horniny.

zdroj: baxterz1.cz



Doporučené k přečtení: