Klíšťová encefalitida a borelióza: jak rozpoznat nemoci přenášené klíšťaty a kdy jednat? Toto jsou důležité příznaky

Publikováno 8. 5. 2024


Tyto nemoci, ač mají v počátku podobné příznaky, jsou způsobeny různými patogeny – první jmenovaná virem, druhá bakteriemi, vysvětluje Ing. Elena Gaboňová, ředitelka laboratoře AGEL lab.

První příznaky obou nemocí mohou připomínat chřipku: horečka, bolesti hlavy, únava, bolesti svalů, a malátnost.

foto: novinkov.cz

Pozdější fáze klíšťové encefalitidy postihuje nervový systém, dochází také k zánětu mozku a mozkových blan. Projevuje se vysokými horečkami, světloplachostí, závratěmi, zvracením, bolestmi hlavy, nervovou a svalovou paralýzou, dezorientací, poruchami spánku nebo vědomí.

U lymské boreliózy se zhruba po 4 až 5 dnech může na místě přisátí klíštěte objevit typické zčervenání se světlým středem a přesně ohraničeným okrajem. V případě klíšťové encefalitidy takové změny na kůži obvykle nevidíme.

Důležité je vědět, že u téměř 40 % lidí se tyto typické příznaky vůbec neobjeví.

Lymská borelióza napadá klouby, srdce a nervový systém, přičemž nemoc může postoupit až do třetí fáze, což znamená celoživotní problémy s bolestmi kloubů, zánětem osrdečníku, brněním končetin nebo poruchami paměti.

Proto je klíčové neodkládat lékařské vyšetření, zvláště pokud příznaky přetrvávají nebo se zhoršují. Včasná diagnóza může předejít vážným komplikacím, jako je ohrožení života či dlouhodobé následky.


Sdílejte tento článek svým přátelům na Facebooku.