Komik a dabér Jiří Lábus je bezdětný: Promluvil o tom, jaké výhody mu to přináší a jakou má svobodu

Publikováno 2. 6. 2024
Autor:


Popularita mezi dětským publikem a role Jů

Koncem 70. let se Jiří Lábus stal oblíbeným hercem mezi dětským publikem díky hlasu plyšového Jů z nedělního televizního pořadu Studio Kamarád. Tuto roli vykonává již 45 let. Stejně dlouho trvá jeho proslulost napříč generacemi díky roli čaroděje Rumburaka ze seriálu Arabela. „To jsou až absurdní situace. Byli jsme kdysi s divadlem na Tchaj-wanu, u chrámu, jedna paní se mě anglicky zeptala, jestli jsem herec, že mě viděla v televizi.“

Spolupráce s hereckými legendami a osobitý styl

V desítkách filmů a televizních pořadů, které Jiří Lábus natáčel před pětatřiceti i více lety, se mnohokrát setkal s hereckými legendami té doby, včetně Vlastimila Brodského nebo Františka Filipovského. „To byla obrovská škola. Oni byli tak osobití. Mám trošku pocit, že to dneska (u dnešních herců, pozn. red.) najednou chybí.“

Divadelní drama Otevřená zpovědnice a osobní projekty


Jiří Lábus se rád pouští do věcí, které jsou jeho srdci velmi blízké, i když většina lidí, kteří ho znají spíše z televizních pořadů typu Možná přijde i kouzelník, o nich vůbec netuší. Příkladem je nedávno uvedené divadelní drama Otevřená zpovědnice o sexuálním zneužívání v církvi.

Absolutní svoboda a osobní život

V rozhovoru říká, že si jako herec užívá „naprosto neomezený prostor.“ Mluví o něm v souvislosti s tím, že sám nemá rodinu a děti. „Na toto jsem byl vždycky trošku sobec. Samozřejmě, že kdybych měl svoje dítě, tak bych ho miloval, ale takhle mám tu svobodu svým způsobem absolutní.“

Podpora rodičů a začátky herecké kariéry

Jiří Lábus vzpomíná, jak mu rodiče, oba architekti, vůbec nerozmlouvali jeho přání jít studovat herectví: „Říkali: Jiříčku, hlavně ať jsi v životě šťastný.“

Schizofrenie rolí a dlouholeté postavy

„Pane Lábusi, určitě nejsem jediný, kdo má s vámi spojenou spoustu rolí, improvizací, recesí, ale také hlasů různých loutek nebo animovaných postaviček. Tak se raději hned zeptám – kdo právě teď sedí proti mně?“ „To bude těžká schizofrenie. Sedí tady Marge Simpsonová, Jů, Božena Tlučhořová, Mirko Hýl, básník z Rodinky… Sedí tady Rumburak, Macbeth, jedna z prvních rolí v Ypsilonce, a celá řada. To bych tu jmenoval hrozně dlouho.“

Automatismus přepínání mezi rolemi

„Zažíváte někdy tu schizofrenii při přeskakování z role do role?“

„To ne, to už je takový automatismus. Když děláte Jů 45 let, tak vám naskočí. Když děláte Marge Simpsonovou 33 let, tak vám také naskočí. Hodně diváků mi říká: Nestane se ti někdy, že jdeš na jeviště a začneš říkat jinou roli? Já říkám, že to se v životě, myslím, žádnému herci na světě nestalo. Když si obléknete kostým, tak vám automaticky hlava přepne na tu roli, kterou máte hrát.“

Příběh Jiřího Lábuse je plný věrnosti, kreativity a mnoha nezapomenutelných rolí. Jeho oddanost Studiu Ypsilon, spolupráce s legendárními herci a schopnost přecházet mezi různými postavami z něj činí jedinečnou osobnost českého herectví.


Sdílejte tento článek svým přátelům na Facebooku.

Nalezli jste chybu nebo překlep v článku? Napište nám ji na [email protected]