Královna Camilla dojata při vzpomínkové ceremonii: Král Karel III. pronesl slova, která zasáhla všechny přítomné
Oslavy 80. výročí vylodění v Normandii, které proběhly v britském Portsmouthu, byly nejen připomínkou významného historického momentu, ale také příležitostí k setkání s těmi, kteří zažili hrůzy války na vlastní kůži. Akce se zúčastnila celá královská rodina, včetně krále Karla III., prince Williama a královny Camilly. Přítomní vyslechli řadu svědectví válečných veteránů a jejich zápisky z deníků, což vyvolalo silné emoce.
Během svého projevu král Karel III. zdůraznil důležitost připomínání si těchto událostí a povinnosti předávat jejich odkaz budoucím generacím. „Je naší výsadou slyšet tato svědectví, ale naše role není čistě pasivní. Je naší povinností zajistit, abychom my a budoucí generace nezapomněli na jejich službu a oběti při nahrazování tyranie svobodou,“ citoval deník DailyMail krále Karla III.
Důležitost historické paměti
Podle Wikipedie, v den D překročilo Lamanšský průliv téměř 160 000 vojáků a do konce června se vylodilo celkem 875 000 mužů. První den však zahynulo 10 000 vojáků. Tato masivní operace, známá také jako operace Overlord, zahrnovala složitou koordinaci mezi námořními, leteckými a pozemními silami Spojenců. Bez tohoto odvážného kroku by osvobození Evropy od nacistické nadvlády bylo mnohem obtížnější a delší.
Dojemné okamžiky a osobní vzpomínky
Veterán Eric Bateman, který sdílel své vzpomínky na tyto dny, zmínil: „Mnoho mužů a žen, včetně mého drahého přítele Freda, se ke mně přidalo, ale bohužel nepřežili.“ Po jeho dojemném vyprávění si královna Camilla a král Karel III. museli otírat slzy. Princ William také vystoupil a poděkoval všem za jejich statečnost. Přednesl úryvek z dojemného dopisu kapitána Alastaira Bannermana, který psal své manželce v den D, těsně před vyloděním.
Vzpomínkovou akcí provázela známá herečka Helen Mirren. Diváci zhlédli řadu projevů i hudebních vystoupení na pódiu a mohli sledovat představení parašutistů nebo přelety stíhaček královského letectva. Tyto akce nejen připomínají minulost, ale také posilují hodnoty svobody a míru v současnosti. „Je důležité, aby se tyto události nezapomněly,“ řekl jeden z historiků, kteří se akce zúčastnili. Historici i vojenští odborníci zdůrazňují, že vzpomínkové akce slouží jako důležitá lekce pro budoucí generace.
Vylodění v Normandii bylo jedním z nejdůležitějších vojenských manévrů druhé světové války a jeho význam se dodnes odráží ve vzpomínkových akcích po celém světě. Připomínají nejen hrdinství vojáků, ale také utrpení a oběti civilistů.
Sdílejte tento článek svým přátelům na Facebooku.
Nalezli jste chybu nebo překlep v článku? Napište nám ji na [email protected]