Královna všech likérů! Silná zbraň proti nachlazení, zánětlivým procesům, průjmu a špatnému trávení

Publikováno 1. 8. 2023
Autor:

1. Tinktura z dříně a její vlastnosti

Dříňovka je tinktura připravená na základě plodů dříně obyčejného jedlého. Malé plody dříně mají tmavě červenou barvu a tvrdou slupku. Charakterizuje je podlouhlý tvar. Chuťově jsou poněkud kyselé až mírně kyselé, podobně jako brusinky.

Složení dřínového ovoce obsahuje řadu cenných minerálů jako železo, draslík, vápník, zinek, fosfor, mangan a měď. Kromě toho je dřín bohatý na vitamin A a vitamin C.

Dřín můžeme znát také pod názvem kornelianské třešně. Díky vysokému obsahu antioxidantů a flavonoidů, tinktura zpomaluje oxidační reakce probíhající v těle a chrání organismus před škodlivými účinky volných radikálů a patogenních virů a bakterií.

Dříňovka se doporučuje i při stavech zvýšené nemocnosti, protože má protizánětlivé a antipyretické vlastnosti. Indikace k použití tinktury jsou také průjmy a jiné poruchy trávení. Dříňovka je výborným zdrojem železa, proto se doporučuje lidem s anémií z nedostatku železa.

2. Jak si vyrobit dříňovku?

Recept na dříňovku není obzvlášť složitý. Zde jsou ingredience potřebné pro přípravu tinktury:


jeden kilogram plodů dříně, jeden litr lihoviny,(vodka) půl kila cukru

Způsob přípravy:

Důkladně omyté a osušené plody dřeně jemně rozdrťte (rozdrcené ovoce pustí více šťávy).

Ovoce přendáme do čisté sterilní nádoby a poté zalijeme alkoholem. Nádobu zavřete a odložte na třicet dní na teplé místo. Nezapomeňte nádobu denně protřepávat.

Po uplynutí stanoveného času přecedíme a posypeme cukrem. Nádobu s dříňovým ovocem a cukrem pevně uzavřete a odložte na další týden. Alkohol, kterým byl dřín zaplaven, si odložte v jiné nádobě.

Po týdnu sirup přeceďte přes sítko. Ovoce dobře vymačkáme. Výslednou směs nalijte do nádoby s odloženým alkoholem. Vše důkladně promícháme. Ovocnou tinkturu nalijeme do lahví. Odložíme si dalších jedenadvacet dní.

Posledním krokem je přecezení tinktury pomocí jemného sítka. Tato operace se musí provést, když se na dně nádoby objeví sediment. Alternativou k sítu může být gáza, nebo speciální hedvábný papír.

Jsou tyto informace pro Vás užitečné? Sdílejte tento příspěvek s přáteli!