Lékaři varují. Tento častý zlozvyk vytváří černé tečky dokonce i v uchu

Publikováno 24. 6. 2023


Co to vlastně jsou a jak vznikají tyto černé tečky?

Podle Americké akademie dermatologie, přibližně každý šestý člověk se potlouká s akné, černými tečkami a podobnými kožními problémy.

Černé tečky jsou malé usazeniny kožního mazu a nečistot v pokožce, které jsou výsledkem ucpaných pórů nebo zanesených lůžek vlasových kořínků.


Nejčastěji se tvoří na tváři, ale mohou se vyskytnout i na těchto místech:

zádech hrudníku krku rukou ramenou v uších

V nedávné epizodě The Doctors (Lékaři) bylo odvysíláno šokující video zobrazující, co se stane, pokud se na vaší pokožce nachází příliš mnoho mazu a špíny, pokud je dehydrovaná.

Uvedené video (v angličtině) si můžete prohlédnout zde:

Pokud jsme vám tímto videem pokazili chuť k jídlu, tak se předem omlouváme. Uvedený příklad ukazuje na to, jak důležitá je hygiena, včetně hygieny uší.

Proč se vytvořily v uchu tak nechutné usazeniny?

Příčinou vytvoření se tak velkých usazenin mazu a špíny v uchu uvedené ženy bylo časté používání ušních sluchátek.

Podobně jako váš nos či tváře, i v uších se nacházejí póry a mazové žlázy, které produkují malé množství oleje, aby byla pokožka mastná a nevyschla.

Možná si teď myslíte, že něco takového by se vám stát nemohlo. Jak však vidíte na videu, černé tukové tečky se mohou stát poměrně velkým problémem v případě, že se zanedbají.

Tipy lékaře pro prevenci tukových usazenin v uších

Abyste zabránili vytvoření podobných usazenin jako jste viděli ve videu, lékaři doporučují tyto věci:

uši si myjte vždy, když se sprchujete nenoste ušní sluchátka velmi dlouhou dobu pravidelně čistěte ušní sluchátka, aby se na nich neusazoval prach a maz pouvažujte nad tím, že namísto sluchátek do ucha budete používat sluchátka na uši čistěte si také mobilní telefon od mazu a špíny , neboť i ten si často přikládáte na uši

Jak čistit ušní sluchátka

Na závěr vám doporučíme ještě pár rad, jak si čistit ušní sluchátka tak, abyste je nepoškodili:

1. Předtím, než sluchátka začnete čistit, přesvědčte se, zda na nich není vrstva usazeného prachu. V takovém případě použijte nejprve suchý kartáček k jeho odstranění.

2. Pro vlhké čištění použijte směs mýdla a trochu vody, abyste vytvořili pěnu. Jelikož sluchátka jsou malá, vůbec nebudete potřebovat mnoho. Pěnu naneste pomocí látky nebo bavlněného tamponu a sluchátka takto vyčistěte.

3. Pokud mají sluchátka gumičky, sundejte je a očistěte je zvlášť.

4. Nikdy sluchátka nečistěte přímo vodou nebo je nebodaj nenamáčejte do vody. Jelikož jde o elektroniku, mohli byste je tímto zničit.

5. No a samozřejmě, sluchátka čistěte jen když budou odpojena od zařízení. Jinak by je i kapka vody nebo pěny mohla zkratovat.

6. Po vyčištění je dobré je také pro jistotu nechat nějaký čas postát. To aby se odpařila voda, pokud se do nich náhodou trochu z ní během čištění dostalo

zdroj: zenskerady.sk


Sdílejte tento článek svým přátelům na Facebooku.

Nalezli jste chybu nebo překlep v článku? Napište nám ji na [email protected]