Lékařka pátrala po příčině zdravotního problému. Pak ale uviděla, co dělá jeho máma

Publikováno 3. 9. 2023
Autor:

Podle Národního fondu zdraví má více než 40 % lidí kazové léze včetně tříletých dětí. Toto onemocnění má každé páté pětileté dítě. Je to tak špatné?

,,Přišel ke mně šestiletý chlapec, který se chystal na nástup do školy. Z 24 zubů byly pouze dolní první trvalé zuby – právě prořezané – zdravé. Máma řekla, že si myjí zuby každý den a nejedí sladkosti. Na chvíli jsem se podívala do počítače. Otočím se a máma je v křesle a kojí ho. Téměř sedmileté dítě!“

Proto ty problémy. Kojení po 12. měsíci života, v noci a na požádání zvyšuje riziko vzniku zubního kazu již raném dětství.

Řídila bych se však tím, co radí Společnost dětské stomatologie a různí odborníci, jednoznačně říkají, že kojení je optimálně prvních šest měsíců života dítěte maximálně do jednoho roku života dítěte.

Jaké další chyby dělají rodiče?

,,Byl za mnou 2,5-letý chlapec, kterému kolem osmého-desátého měsíce začaly vyrážet zoubky. Měl zubní kaz. Později spadl a polovinu jednoho zubu si zlomil. Máma viděla, že zuby jsou černé, odštěpené a polámané, ale odložila návštěvu lékaře. Přišla až tehdy, když horní ret dítěte otekla a vytvořil se absces.“


Předškoláci mají kazy dokonce i na jednotkách!

Nejmladší dítě, kterému jsem dala výplň na čtyřky, bylo 15 měsíců. Ošetřeny byly všechny čtyři, které se prořezávají ve věku 12-18 měsíců. Jsou osmiměsíční děti, kterým ještě dobře nevyšly zoubky a už mají raný dětský kaz.

Potkala jsem spoustu devátáků, kteří jdou k zubaři poprvé. Přicházejí, neboť jim páchne z úst. A tam se musí odstranit všechny mléčné čtyřky, pětky, neboť zůstaly jen černé kořínky. A šestky – tedy trvalé zuby, které se prořezávají v šestém či sedmém roce života – jsou tak poškozené, že už není co zachraňovat.

Jsou děti, které si zuby nemyjí. „Ona nechce a já ji nenutí,“ řekl otec. Přišel do ambulance, protože dítě pláče od druhé ráno v bolestech.

Ministerstvo zdravotnictví v roce 2013 ve zprávě o stavu chrupu uvedlo, že šestileté děti mají kazy častěji než jejich vrstevníci v Ugandě a Vietnamu.

– Nevím, jestli to platí i dnes, ale to srovnání mě nepřekvapuje. Životní styl Evropanů je důležitý. Oba rodiče pracují a nemají čas starat se o to, aby si dítě umylo zuby. V zemích široce chápaného Západu – je přístup ke všemu. Sladké nápoje, gumové medvídci, bonbóny, čokoládky. Cokoli, o čem může dítě snít, má-li alespoň nějaké peníze. Děti jedí sladkosti kdy chtějí. Každý den. Vícekrát za den. V různých časech. Nemyslím si, že mnoho rodin v Ugandě dělá totéž.

Zpracované potraviny jsou oblíbené. Když se podíváme na složení, často je na začátku cukr a glukózovo-fruktózový sirup. Vše oslazené je zahuštěno tímto sirupem.

Stalo se už, že do ambulance vešlo dítě s lízátkem v ruce?

– Samozřejmě. Pamatuji si tříletého chlapce, který měl jednu v ústech, druhou otevřenou v pravé ruce a jednu sbalenou v levé.

Zní to jako závislost.

– Stává se, že děti dojídají sladkosti v křesle. „Ještě chvíli,“ prosí.

Podle údajů GSK Consumer Healthcare nosí zubní protézu každý druhý Evropan nad 40 let a polovina lidí nad 65 let je již naprosto bezzubá. Spousta lidí si zuby nečistí vůbec.

– Dítě vidí, že rodiče si nemyjí zuby, pijí sladké nápoje a jedí sladkosti každý den. K tomu se přidává strach ze zubaře, který dospělí přenášejí na děti.

Moje kamarádka, velmi vzdělaná osoba, říká, že děti do mytí zubů nenutí, protože mléčné zuby jim stejně vypadnou.

– To jsem už slyšela mnohokrát. Zubní kaz je infekční onemocnění. Objeví-li se v mléčných zubech, infikují se i trvalé zuby, které se prořezávají. Neošetřený kaz se dostane až do dřeně. Zapálí se.

Předčasně vytržený mléčný zub může způsobit abnormální erupci trvalých zubů. Pro trvalý zub nemusí být místo. Do hry bude muset vstoupit ortodentista.

Neléčený kaz vede k tomu, že polykáme bakterie, které přímo i nepřímo působí na vzdálené orgány: klouby, srdce, ledviny. To snižuje imunitu. Tělo neustále bojuje se záněty, které mohou v krajním případě vést až k sepsi.

Pamatuji si tříletého dítěte s obrovským otokem tváře a očního víčka. Nebylo schopno otevřít oči. Plus zvětšené mízní uzliny. Mělo absces z mléčné čtyřky, vysokou teplotu. Sotva stálo na nohou. Bylo odesláno na oddělení maxilofaciální chirurgie.

Ten samý chlapeček přišel ke mně po dvou letech zpět ve stejném stavu, jen na druhé straně. Otec řekl: „My jen po doporučení do nemocnice.“

Přišla pětiletá holčička s mámou, která musí mít zdravé zuby, protože má vrozenou srdeční vadu. Celý příď jí „sežral“ kaz. Přišli, protože děti ve školce se ptaly, proč má černé zuby. Zeptala se, jestli můžeme začít léčbu od předních zubů, protože děti ve školce se jí smějí.

Jsou děti chytřejší než jejich rodiče?

– Stává se, že rodiče mají zanedbané zuby. A 12-13 leté děti, které přijdou a říkají, že nechtějí tak dopadnout. Ptají se, jak pečovat o zuby. Možná jsou to případy, kdy je situace v rodině těžká, a tak děti dospívají rychleji.

Někdy rodiče říkají, že se mýlím. Jednou za mnou přišla mladá maminka, která se na internetu dočetla, že dítě je nesnesitelné, protože mu jdou zoubky. Nebyl čas na zoubky. Pětkrát se zeptala: „Jste si jistá? Všechny matky ve skupině tvrdí opak.“

Byla bych raději, kdyby se rodiče poradili se mnou, ne s Dr. Google.

Co si o tom myslíte? Sdílejte tento příspěvek s přáteli!