Lesníci našli v lese nelegální pasti, které jsou nebezpečné nejenom pro zvěř. Nyní apelují na všechny

Publikováno 21. 7. 2023
Autor:

Hmyz uvězněný v lidských pastích

Lesníci již řadu let vyjadřují své obavy a apelují na odpovědnost při návštěvě lesů. Zbytky po člověku, často bezmyšlenkovitě vyhozené nejen ničí přirozenou estetiku přírody, ale ohrožuje i lesní faunu.

Hmyz se snadno stává obětí umělých pastí.

„Zdánlivě obyčejná, prázdná sklenice nedbale pohozená… A pro hmyz je to smrtelná past. Hmyz jde dovnitř, ale nemůže ven.“ – poplach lesníků, zdůrazňující velké nebezpečí nezodpovědného chování.

Přestože se hmyz zvěčněný na nahrávce zveřejněné Lesní inspekcí Gorlice podařilo zachránit, lesníci připomínají, že ne vždy to končí šťastně. „Takové příběhy, bohužel, ne vždy mají šťastný konec.“ – dodávají.

Důsledky znečišťování lesů: nejen etický problém

Vyhazování odpadků do lesa nebije jen do svědomí, ale i do kapsy. Pokuty za znečišťování lesa v souladu s článkem 30 lesního zákona a článkem 162 odst. 1 zákoníku o drobných deliktech se mohou pohybovat od 20 do 500 PLN, bez ohledu na to, zda je oblast ve vlastnictví státu nebo soukromé. Státní lesy zdůrazňují, že jedním z nejčastějších druhů odpadků jsou lahve od sycených nápojů.

„Přitahovaný hmyz, často vzácné a chráněné druhy, nebo jiní drobní živočichové, kteří se do něj dostanou, pravděpodobně nevylezou“ – varují lesníci.

Dlouhodobé účinky odpadků v lesích

Znečištění lesů nekončí u přímého ohrožení zvířat. Odpadky se rozkládají a uvolňují chemikálie, které mohou kontaminovat půdu, vodu a vzduch a podporovat růst nebezpečných bakterií. Při lesních požárech se navíc odpadky stávají zdrojem paliva, které udržuje oheň a usnadňuje jeho šíření na větší plochy.

Zatímco léto a lesy tvoří pro mnohé z nás idylickou kombinaci, je nezbytné, abychom si pamatovali svou odpovědnost k přírodě. Tím, že respektujeme naše lesy, respektujeme i sami sebe.