Martin Přecechtěl podstoupil asistovanou sebevraždu ve Švýcarsku: Jak reagovala jeho rodina?
Novinkov.cz

Dnes má svátek Dalibor, zítra Dobroslav


Martin Přecechtěl podstoupil asistovanou sebevraždu ve Švýcarsku: Jak reagovala jeho rodina?

Publikováno 3. 7. 2021
Autor:
+ 7 fotek+ 7 fotek

Martin Přecechtěl, milovaný manžel a otec (†37) se rozhodl dobrovolně odejít z tohoto světa, přičemž zvolil cestu přes asistovanou sebevraždu, kterou podstoupil tento týden v úterý ve Švýcarsku. Jak přistupovala k jeho rozhodnutí jeho rodina?

Důvodem k jeho rozhodnutí byla nemoc zvaná amyotrofická laterální skleróza, zkráceně (ALS), která ho připravila o pohyb a také o možnost slovního vyjadřování se. Doslova mu sebrala slova a brala mu i dech. O jeho smrti informovala jeho manželka. Zmíněná nemoc si nevybírá, může postihnout naprosto každého. Na tuto nemoc zemřel i expremiér Stanislav Gross (†45). „S hlubokou lítostí oznamuji, že po dlouhé a vážné nemoci nás 29. 6. 2021 ráno Martin opustil. Moc si vážím všech, kteří při nás s Martinem stáli a pomohli Martinovi najít vytoužený klid,“ vyjádřila se podle portálu blesk.cz jeho manželka.

Martin se rozhodl dobrovolně odejít z tohoto světa ve Švýcarsku. Nemoc ho postila před dvěma roky, přičemž právě 2-5 let je průměrné dožití pacienta s ALS od určení diagnózy. Samotná nemoc však Martinovi život nevzala, z tohoto světa odešel dobrovolně. „Neměl žádný strach, ani neplakal. Byl rád a bylo poznat, že jakmile začala látka účinkovat, cítil úlevu,“ sdělila serveru iROZHLAS.cz jeho manželka Markéta. Jeho manželka dokonce popsala i samotný proces asistované sebevraždy. Původně měl Martin vypít z kelímku smrtící koktejl, přičemž mu s tím nesměl nikdo pomoc – celý proces měl zvládnout sám. Bohužel, ani toho už Martin nebyl schopen a proto mu musela být látka podána nitrožilně – sám přitom musel zmáčknout tlačítko.

Martin byl aktivní sportovec, který hrával hokej, běhal, zvládal velmi obtížné túry. První problémy a projevy nemoci byly nenápadné. „Jeli jsme někam autem, já jsem řídil, a když jsme dorazili na místo, byl jsem tak vyčerpaný, že jsem nemohl ani promluvit,“ vyjádřil se podle portálu Blesk.cz

Navštivte naší galerii: