Máte takovou bouli na zápěstí? Neměli byste to přehlížet a ihned navštívit lékaře. O tohle se jedná

Publikováno 31. 7. 2023
Autor:

Boule na zápěstí – Ganglion

Ganglion je typ cysty naplněné tekutinou, která se obvykle vyvíjí podél kloubů nebo šlach na rukou nebo nohou. Nejčastějším místem výskytu je zápěstí. Ačkoli tento uzlík může způsobovat potíže, obvykle je nezhoubný a může zmizet i bez léčby.

Příznaky

Hlavním a nejviditelnějším znakem ganglií je uzlík. Tento uzlík může mít různou velikost a může být dostatečně malý, aby nebyl vidět, nebo dostatečně velký, aby deformoval tvar zápěstí.

Ačkoli mnoho gangliových cyst nezpůsobuje bolest, některé mohou způsobovat nepříjemné pocity, zejména pokud cysta stlačuje nerv. V závislosti na tom, kde se uzlík nachází, se může objevit pocit ztuhlosti nebo omezeného pohybu v kloubu.

Příčiny

Přestože konkrétní příčiny vzniku ganglií nejsou zcela známy, lékaři se shodují, že ganglie mohou vzniknout v důsledku zranění nebo přetížení kloubů. Některé studie naznačují, že ganglie mohou souviset se stárnutím kloubů nebo zánětem.

Léčba

Pokud si všimnete bulky na zápěstí nebo jinde na rukou či nohou, doporučujeme vám, abyste okamžitě navštívili lékaře. Přestože většina ganglií nepředstavuje vážnou hrozbu, je důležité vyloučit jiné možné příčiny, například nádory.


Léčba ganglií závisí na řadě faktorů, včetně jejich velikosti a umístění a také na míře bolesti nebo nepohodlí. Mnoho ganglií nevyžaduje léčbu a spontánně vymizí. V případech, kdy cysta způsobuje bolest nebo omezuje pohyb, může lékař navrhnout různé možnosti léčby, například aspiraci (odsátí tekutiny z kloubu), steroidní injekce nebo operaci.