Mezinárodní tým vědců objevil dosud největší černou díru. Jaký osud nás čeká?
Mezinárodní tým vědců objevil dosud největší černou díru. Každý den pohltí tolik hmoty jako celá naše sluneční soustava. Podle webových stránek Topka je v současnosti nejjasnějším známým objektem ve vesmíru. Článek o nově objeveném kvazaru J0529-435 byl publikován v časopise Nature Astronomy. Vědci jsou překvapeni, že ho dosud nikdy neviděli.
Nakonec byl vytvořen mezinárodní tým
Vědci z Australské národní univerzity objevili dosud největší černou díru ve vesmíru. Kvasar známý jako J0529-435 byl poprvé pozorován poblíž Coonabarabranu v Novém Jižním Walesu v Austrálii. Tým se obrátil na odborníky z Evropské jižní observatoře, aby jejich pozorování potvrdili. Studie, která byla nyní publikována v časopise Nature Astronomy, mimo jiné tvrdí, že tato černá díra má hmotnost srovnatelnou se 17 miliardami Sluncí.
Jak to funguje
Kvasary jsou galaxie s aktivními a energetickými jádry poháněnými černými dírami. Temné centrum kvasaru pohlcuje okolní hmotu a následně ji rozbíjí do neuvěřitelně horkého disku. Tato hmota je pak vystřelována do velkých vzdáleností. Její světlo můžeme pozorovat ze Země, ale se zpožděním miliard let. Světlu z této černé díry trvalo 12 miliard let, než k nám dorazilo. Nahlížíme tedy do hluboké historie vesmíru.
„Objevili jsme dosud nejrychleji rostoucí černou díru. Má hmotnost 17 miliard Sluncí a každý den vyzařuje materiál v hodnotě více než jednoho Slunce. To z ní činí nejjasnější objekt ve známém vesmíru,“ uvedl Christian Wolf, hlavní autor studie. Samuel Li, spoluautor studie, dodal: „Toto světlo pochází z horkého akrečního disku o průměru 7 světelných let – největšího akrečního disku ve vesmíru.“
Vědci jsou překvapeni, že objekt neviděli dříve.
„Je překvapivé, že dosud zůstala nepovšimnuta, vzhledem k tomu, co víme o mnoha jiných, méně působivých černých dírách. Je dobře skrytá,“ uvedl Christopher Onken, další spoluautor studie, podle webu PopSci. Tento kvazar byl poprvé objeven v roce 1980, ale tehdy byl nesprávně klasifikován jako hvězda. Teprve v loňském roce se při podrobném pozorování zjistilo, že se o hvězdu nejedná.
Vědci však upozorňují, že k upřesnění některých parametrů bude zapotřebí dalšího výzkumu a pozorování. „Fyzikové popisují černé díry jako entity s pouhými dvěma vlastnostmi: hmotností a spinem. Pouze ty lze změřit, vše ostatní je neznámé. Co je uvnitř, není odhaleno,“ pokračoval Wolf.
Sdílejte tento článek svým přátelům na Facebooku.
Nalezli jste chybu nebo překlep v článku? Napište nám ji na [email protected]