Miroslava Němcová nepodpořila návrh na povolení psát ženská příjmení bez -ová: Předpokládá, že to může být progresivní móda

Publikováno 2. 7. 2021
Autor:
+ 6 fotek+ 6 fotek

Horní komora Parlamentu tento čtvrtek schválila návrh, aby ženy měly právo zapsat své příjmení do dokumentů bez -ová. Jednou z těch, kdo se vyjádřil proti, byla senátorka za ODS Miroslava Němcová. Je zastánkyní zachování již existující podoby jazyka. Řekla to v rozhovoru pro Novinky.cz.

Většina senátorů schválila, že nyní budou mít ženy právo oficiálně zapsat své příjmení bez přípony -ová. Miroslava Němcová to ale nepodpořila.

Podle ní už byly normy, které byly přijaty dříve, dostatečné. Dodala, že dostala také dopis z Ústavu pro jazyk český, kde byly uvedeny důležité připomínky. Přečetla si ho a rozhodla se, že se bude držet stejného názoru, jak se vyjádřili odborníci. Upozornila tak například na změnu komunikační schopnosti po schválení tohoto návrhu.

To znamená, že když je přípona -ová, je jasné, že jde o ženu. Takže když nebude tato přípona, bude existovat problém při oslovování. Takže když se řekne věta, že někdo jde domů, nebude jasné, o kom se mluví, ať už o muži, o ženě nebo o nich dvou. Rozhodla se proto, že současných pravidel pro fungování jazyka je už dost a proto tyto změny nepodpořila.

„Nevím, zda jde o progresivistické trendy, ale pravděpodobně ano. Je to taková móda,“ řekla Miroslava Němcová pro Novinky.cz. Není proti tomu, aby si někdo mohl něco vybrat, ale víc přemýšlela o fungování češtiny.

Podívejte se do galerie níže.