Míša Nosková všechny zaskočila a promluvila o domácím násilí: Ohrožoval i jejich dceru

Publikováno 6. 6. 2024
Autor:

Partner na mě klečel, dítě bylo ohroženo

Nosková pro pořad 168 hodin popisuje jeden z nejhorších okamžiků: „Byla situace, kdy jsem skončila na schodech s tím, že dítě bylo v náručí. Došlo tam k tomu, že na mě partner klečel a dítě bylo ohrožené celou tou situací. Malá pak měla i bouli na hlavě.“ Tento incident byl jen jedním z mnoha případů násilí, které musela zpěvačka snášet.

Foto: instagram.com

Dlouho mlčela, pak utekla

Dlouhou dobu se Nosková s nikým nesvěřovala a snažila se násilí snášet. „Pro mě je to poprvé, kdy řeknu nahlas, že jsem obětí domácího násilí. Po každodenním martyriu, kdy vám někdo tvrdí, že jste špatná, tomu postupně věříte. Čím déle jste v tom, tím více ztrácíte sílu odejít,“ vysvětluje zpěvačka. Nakonec se však odhodlala utéct i s dětmi.

Návrat k normálnímu životu byl těžký

Zpěvačka popisuje, jak těžké bylo vrátit se k běžnému životu. „Bylo to pro mě šílené i v tom smyslu, že ráno jsem utekla, měla jsem stresovou situaci a večer jsem zpívala na rozsvěcení vánočního stromku, což bylo jako z nějakého sci-fi,“ uvedla.

Právní bitva o dceru

Nosková podala na bývalého partnera trestní oznámení, ale soudní systém ji zklamal. Soud nařídil střídavou péči, ačkoli byla obětí domácího násilí. „Setkáte se jen s nějakou pracovnicí soudu, nesměli jsme tam jít s právníky. Mně, která jsem od začátku říkala, že na mně bylo pácháno domácí násilí, tak mi pracovnice říkala, že se mám s otcem dohodnout,“ popsala Nosková své zoufalství.

Foto: instagram.com

Posttraumatická stresová porucha

Nosková trpí posttraumatickou stresovou poruchou způsobenou týráním. „Musím ráno vzít to dítě, odvézt ho tomu člověku, který to na mě páchal, a bojíte se o sebe i o dítě. Bojíte se všeho, ale musíte to udělat, protože když to neuděláte, dostanete od soudu trest,“ vysvětluje zpěvačka. Přesto však ženy v podobné situaci povzbuzuje k odvaze odejít: „Je to těžké, najít sílu k tomu odchodu, ale přála bych si, aby každá ta žena to udělala. Ať už pro sebe nebo pro to dítě.“


Změna zákonů na ochranu obětí

Poslanci připravují novelu zákonů, která by měla zlepšit ochranu obětí domácího násilí. Novela zavede výslovnou definici domácího násilí a zajistí jednotný postup institucí. Podle dat z předloňského roku má v Česku zkušenost s domácím násilím téměř 30 procent žen a 12 procent mužů. Oběti domácího násilí by měly získat právo na doprovod důvěrníkem či na přijetí opatření k zabránění kontaktu s násilníkem.

Nový zákon definuje domácí násilí jako „veškeré násilné jednání vůči oběti, při kterém dochází ke zneužívání moci nebo nerovného postavení“. Úřady budou muset zohlednit domácí násilí při vypořádání společného jmění manželů a při úpravě poměrů k nezletilému dítěti.

Michaela Nosková doufá, že změny v zákonech pomohou nejen jí, ale i dalším obětem domácího násilí najít spravedlnost a ochranu.