Moderátorka Vinczeová udělala před kamerami významné gesto, které lidi dojalo. Napila se ze sklenice, která patřila muži nakaženému HIV
Adéla Vinczeová ve Trochu jinak s Adelou nedávno posunula hranice vnímání lidí žijících s HIV/AIDS veřejností. Její odvážné gesto během rozhovoru s výkonným ředitelem občanského sdružení HIV/AIDS Slovensko Jánem Kollerem představuje milník ve zvyšování povědomí o této problematice na Slovensku.
Výjimečný okamžik se odehrál přímo ve Studiu L+S, kde Adéla Vinczeová představila nejen nový pohled na interakci s lidmi žijícími s HIV, ale také na celkové povědomí o tomto viru ve společnosti. „Poslyšte, a vyměníme si skleničky na znamení neinfekčního přátelství?“ řekla Adela a napila se ze skleničky Jana Kollera, který s virem bojuje od roku 2018 a díky léčbě je neinfekční. Tento akt měl rozptýlit obavy a předsudky spojené s pouhým nakažením virem HIV.
Jan Koller v rozhovoru zdůraznil, že lidé, kteří se léčí a jsou dlouhodobě stabilní, nepředstavují pro své okolí žádné riziko nákazy. Vysvětlil, že díky moderním léčebným metodám je možné udržet virus na takzvané „pomyslné nule„, kdy je člověk neinfekční. Osvěta a informovanost jsou klíčem k boji proti šíření HIV/AIDS a k odstranění stigmatu spojeného s touto nemocí.
Reakce společnosti a význam gesta
Adéla se setkala s pozitivní odezvou a přízní lidí, což svědčí o postupné změně společenského vnímání lidí žijících s HIV. Komentáře pod videem na sociálních sítích odrážely podporu a pochopení pro Adélin přístup a Janovou odvahu otevřeně hovořit o své zkušenosti.
Akce Adely Vinczeové přichází v době, kdy na Slovensku rezonuje případ Tomáše Hellebrandta, bývalého poslance za Progresivní Slovensko, který žije s HIV více než 15 let a díky léčbě je nyní bez infekce.
Gesto Adély Vinczeové a odvaha Jana Kollera poukazují na důležitost osvětové práce a potřebu překonat stigma. Díky takovým iniciativám se může postupně změnit vnímání HIV/AIDS a posílit solidarita a porozumění mezi lidmi.