Může být chrápání nebezpečné pro vaše zdraví? Neměli byste to podceňovat. Tohle je důvod

Publikováno 9. 2. 2024
Autor:

Mnoho lidí podceňuje chrápání. Nehledají důvod ve svém zdravotním stavu, ale ve špatné poloze během spánku, nebo to považují za něco zcela normálního. Ukazuje se však, že chrápání může mít na naše tělo mnoho negativních účinků.

Jak vzniká zvuk chrápání?

Chrápání vzniká v důsledku snížení svalového tonu se současným průchodem vzduchu přes horní dýchací cesty. V důsledku průchodu vzduchu se do vibrací zavádějí ochablé tkáně v ústech. Tento zvuk je nejčastěji doprovázen vdechováním, i když se může vyskytnout i během výdechu. Jedná se o dost nepříjemné onemocnění, které může mít nebezpečné zdravotní následky.

Chrápání je poměrně častým problémem

Statistiky ukazují, že téměř polovina populace má problémy s chrápáním. Častěji chrápou muži a starší lidé. Tento problém však neobchází ani děti. Výskyt tohoto zvuku během spánku je ovlivněn mnoha faktory, jako jsou: obezita, konzumace alkoholu před spaním nebo kouření. A co víc, některé léky mohou také podporovat chrápání, zejména ty, které mají sedativní a hypnotické účinky.

Důsledky chrápání

Chrápání není jen o vydávání nepříjemných zvuků během spánku, které mohou lidem z bezprostředního okolí ztížit život. Jedná se o velmi vážné onemocnění, které může negativně ovlivnit zdraví samotného chrápajícího člověka. Za prvé, v důsledku chrápání se mohou vyskytnout epizody apnoe. To ovšem vede k horšímu okysličování tkání.

Kromě toho neléčené chrápání může následně vést k:


hypertenzi, srdečním poruchám, horší regeneraci, snížené odolnosti vůči stresu, problémům se soustředěním pozornosti a koncentrace během dne, hormonálním poruchám, sníženému libidu a problémům s erekcí, emocionální nestabilitě.

Jak léčit chrápání

Zpočátku se můžete pokusit vyřešit tento problém sami změnou svých návyků, polohy spánku nebo použitím komerčně dostupných přípravků, které usnadňují dýchání. Pokud je problém chronický a žádné z výše uvedených řešení nepomůže, měli byste se poradit se specialistou. V tomto ohledu je nejlepší kontaktovat specialistu ORL, který pomůže určit možné příčiny chrápání a zavést vhodné léčebné metody.

Sdílejte tuto radu s přáteli!