Myslivec ukázal jediný správný způsob, jak odstranit klíště, aby nehrozily další problémy. Celý život jste to dělali špatně

Publikováno 25. 6. 2023
Autor:

Jak se připravujete na odstranění klíštěte?

Budete potřebovat dezinfekci a pinzetu. Můžete si koupit i speciální lapač klíšťat, jde hlavně o to, aby se při vytahování nerozbil nebo neroztrhl. U každého klíštěte automaticky předpokládejte, že je nakaženo nějakou nemocí. Jeho prasknutí by tedy znamenalo kontakt s infikovanou krví. Na rozdíl od blech je tedy nikdy nemačkejte.

Dezinfikujte místo kousnutí. Pak ji jemně přidržujte pinzetou, ale nekroucejte ji. Místo toho jej pomalu vytahujte trhavým pohybem. Pokud kusadla zůstanou v ráně, není to nic hrozného. Po vytažení místo znovu potřete dezinfekcí. Bezpečná likvidace klíštěte znamená například jeho zabalení do toaletního papíru a spláchnutí, případně spálení. Pokud se v místě objeví špinění nebo zarudnutí, kontaktujte svého praktického lékaře.

zakousnuté klíštěFotografie: Depositphotos

Mýty o klíšťatech

Možná vás ve škole varovali, že klíšťata slétají ze stromů. To není pravda. Obvykle žijí v trávě nebo křoví, ideálně do výšky 1,5 metru. To závisí na jejich stadiu vývoje – čím je klíště vyšší, tím je klíště zralejší. Klíšťata žijí převážně v listnatých a smíšených lesích. Setkat se s ním však můžete prakticky všude, kde je silnější vegetace. Do města jej přinášejí také ptáci a další zvířata. Lze jej nalézt i na březích jezer nebo řek.

Léto je hlavní sezónou klíšťat. Jsou však aktivní, jakmile teplota stoupne nad 5 stupňů Celsia. Klíšťata potřebují kromě tepla také vlhko, které pára postrádá. V takové situaci přežívá tím, že se drží na hlodavcích. Statisticky je nejvyšší výskyt od března do června a pak na podzim až do nástupu zimy. Někdy se říká, že klíšťata nejdou na světlé oblečení. Totální nesmysl. Jedinou výhodou je, že je mnohem snáze najdete na světlých materiálech.


Zdroj: CDC

zdroj: svetkreativity.cz