Na tohle byste si měli dát pozor, aby se návštěva kadeřníka nezvrhla v mrtvici

Publikováno 29. 3. 2024
Autor:

To, co dostaneme? „Cévní mozková příhoda“ je zdravotní komplikace způsobená poškozením krevních cév procházejících krkem. Poškození těchto cév je způsobeno stresem a náhlými pohyby, kterým je náš krk vystaven, když při mytí vlasů nakláníme hlavu nad umyvadlo.

Je znám případ ženy, která týden po návštěvě kadeřníka náhle začala pociťovat slabost v levé ruce a levé noze.

O týden později byla převezena do nemocnice – měla nevolnost, prudce zvracela a na dotek měla horké čelo. Lékaři potvrdili, že utrpěla mrtvici.

Zní to děsivě, ale je to tak. Lékaři z univerzitní nemocnice v Lausanne ve Švýcarsku (Centre Hospitalier Universitaire Vaudois v Lausanne) nedávno uvedli:

„Ischemické cévní mozkové příhody (ischemické cévní mozkové příhody), ke kterým dochází v souvislosti s návštěvou kadeřníka, byly připisovány kompresi vertebrálních tepen a prasknutí krčních tepen…


CMP se často objevuje u žen, které mají predispozici k poruchám krevního oběhu. Přestože se CMP objevuje i náhodně (tzv. pseudoCMP), může v některých případech sehrát významnou roli návštěva kadeřníka.

Často jde o rupturu krční tepny a hemodynamickou stenózu, které často předcházejí již existující cévní onemocnění (tzv. pravá CMP).“

Co je to mrtvice?

K mozkové mrtvici dochází, když se do mozku dostane pouze omezené množství kyslíku. Když je krevní céva ucpaná krevní sraženinou nebo poškozena (prasknutí), vede to k abnormálnímu průtoku krve a dokonce k přerušení průtoku krve do mozku.

No, omezený průtok krve způsobuje odumírání mozkových buněk. Fyzické následky pak závisí na tom, která část mozku je zasažena.

Například poškození levé části mozku může mít za následek problémy s řečí a jazykem, stejně jako problémy s ovládáním pravé strany těla. Poškození pravé části mozku může vést ke ztrátě zraku a problémům s ovládáním levé části těla.

Cévní mozková příhoda je pátou nejčastější příčinou úmrtí v západních zemích. Poměr úmrtí na mrtvici u mužů a žen je 2:3, což znamená, že z 10 případů mrtvice jsou 4 muži a 6 žen.

S věkem se také zvyšuje riziko mrtvice. Bylo však prokázáno, že až 80 % případů mrtvice lze předejít!

Příznaky mrtvice:

slabost na jedné straně těla slabost obličejových svalů snížená schopnost mluvit (může to znít jako někdo na drogách) ztráta zraku, dvojité vidění nebo závratě

Prevence mrtvice

U kadeřníka

Chraňte svůj krk! Dbejte na to, aby vám kadeřník umyl vlasy v umyvadle přizpůsobeném vaší výšce a pohodlnému pro vás.

Dalším řešením je židle s nastavitelnou výškou. Vždy si zakryjte krk alespoň jedním složeným ručníkem (nebo ještě lépe více ručníky), čímž snížíte napětí krčních svalů.

Doma

1. Hlídejte si krevní tlak. Optimální krevní tlak je nejdůležitějším faktorem v prevenci mrtvice. Kontrolou vysokého krevního tlaku ovládáte jednu z nejčastějších příčin mrtvice.

2. Zdravá a vyvážená strava. Pokud se vaše strava skládá převážně z potravin s vysokým obsahem trans-tuků a sodíku (sůl), vaše riziko mrtvice se každým dnem zvyšuje.

Místo toho se vyplatí zařadit do jídelníčku co nejvíce neupravených potravin obsahujících zdravé tuky, přidat náhražky soli (chlorid draselný nebo směs chloridu sodného a draselného) a samozřejmě si dávat pozor na množství zkonzumovaného cukru.

3. Aktivní životní styl! Důležité je nejen to, co jíte, ale také to, co během dne děláte. Pokud ve vašem životním stylu chybí pohyb, můžete být ve větším riziku vysokého krevního tlaku, vysokého cholesterolu, cukrovky, srdečních chorob a mrtvice.

aplikace

Pokud vy nebo někdo ve vašem okolí začnete pociťovat příznaky mrtvice, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc!

Čím dříve budete reagovat na varovné signály, tím větší jsou vaše šance na přežití a uzdravení.