Nové informace o střelci († 24) z Prahy. Před spácháním činu se měl posilnit alkoholem

Publikováno 14. 4. 2024
foto: instagram.com / koláž: novinkov.cz

Několik dní před Vánocemi došlo k tragédii, která otřásla českou veřejností. Střelec, 24letý David, zahájil střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kde zavraždil 14 lidí, včetně studentů a pedagogů, a nakonec spáchal sebevraždu.

Podle informací získaných z vyšetřování, které poskytl portál Lidovky.cz, se David v hlavní budově univerzity skrýval desítky minut.

Před spácháním činu se měl posílit alkoholem, což potvrzuje nález otevřené láhve alkoholu v jeho domě ve Středočeské Hostouni, kde téhož dne zavraždil svého otce.

Policie stále prověřuje přesnou trasu, kterou střelec absolvoval z Hostouně do Prahy a zjišťuje, jak se mu podařilo v budově uniknout pozornosti, přestože hlavní budova Filozofické fakulty má složitý a na mnoha místech nepřehledný plán. Když na místo dorazila policejní hlídka, střelec byl již zřejmě ukryt.


Ministr vnitra Vít Rakušan v reakci na události uvedl, že ani rozsáhlejší systém kamer s funkcí rozpoznávání tváří by pravděpodobně nevedl k rychlejšímu dopadení střelce. Upozornil na to, že kamery obecně nezabrání spáchání trestných činů, pokud je neobsluhují zkušení lidé schopní správně vyhodnotit dostupné informace.

foto: instagram.com / koláž: novinkov.cz

Tato tragédie z 21. prosince je považována za nejhorší masovou vraždu v novodobé historii České republiky. Týden předtím, než došlo k masakru na univerzitě, David zastřelil v Klánovickém lese 32letého muže a jeho dvouměsíční dítě.

Vyšetřování stále probíhá a Městské státní zastupitelství v Praze, které má nad jeho průběhem dohled, se k podrobnostem nechce vyjadřovat, dokud nebude prověřování ukončeno. Tragédie zůstává předmětem intenzivního zkoumání všech relevantních okolností, aby mohl být celý případ objasněn, a aby se předešlo podobným incidentům v budoucnu.