Necháváte v zásuvce nabíječku od mobilu, přestože zrovna nenabíjíte? Po tomto varování od hasičů, to už nikdy neuděláte

Publikováno 29. 6. 2023

Minimální, ale ne nulové

Podle normy stanovené Evropskou unií nesmí spotřeba energie napájecích adaptérů prodávaných v rámci Společenství překročit 0,5 wattu při zapojení do zásuvky. To je sice minimální spotřeba, ale stále ne nulová. Nabízí se tedy logická otázka, kolik taková prázdná nabíječka „žere“. Tuto skutečnost otestoval portál spiderssweb.pl při testu v srpnu 2022. celoroční nabíjení by stálo jen pár korun, konkrétně jedna nabíječka.

O rok dříve tento portál provedl podobný experiment. Během něj některé nabíječky Samsung a Apple nevykazovaly žádnou spotřebu, když byl samotný telefon odpojen ze zásuvky. Je však třeba mít na paměti, že rozhodně ne všechny adaptéry jsou takto optimalizované. To může mít za následek vyšší účty za energii. Málokdy se stává, že byste měli nabíječku doma. Na jednoho člena rodiny obvykle připadá více než jedna a telefon se nabíjí současně.

Možnosti ovládání a správné nabíjení

Proto stojí za to se alespoň trochu zamyslet nad tím, jak tyto zdroje vlastně využíváme. Pokud nejsme doma, můžeme se plýtvání energií vyhnout. Nebude to nijak závratná změna, ale prospěje to životnímu prostředí i peněžence. Užitečné mohou být také prodlužovací šňůry s vypínačem nebo dokonce časovačem. Mohou zcela odpojit nabíječky, televizory, počítače nebo notebooky.

telefon és töltő
Foto: Pixabay

Největší chybou telefonů je však noční nabíjení. Je to pohodlná metoda, ale pravidelně ničí životnost vašeho zařízení, protože ho vybíjí cyklus za cyklem. Bylo to užitečné pro baterie starého typu, ale ty současné fungují jinak. Ideální stav je pro ně někde mezi 30-80 % nabití. Z toho vyplývá, že je mnohem lepší udržovat je na této úrovni s krátkým nabíjením každý den. Nejlepší způsob, jak je poškodit, je nabíjet je z nuly na sto.

zdroj: Webniusy