Nejzdravější ovoce, které zde roste. Snižuje horečku, krevní tlak a cukr

Publikováno 26. 3. 2024
Autor:

Dřín jedlý – mimořádné zdravotní vlastnosti tohoto keře

Dřín obecný (Cornus L.) je rod okrasných keřů z čeledi dřínovité. Existuje několik desítek druhů dřínu, mezi nimiž se na Slovensku vyskytuje dřín jedlý (nazývaný také dřín pravý) a dřín obecný. Je to rozložitý okrasný keř se širokou, kulovitou korunou a velmi tvrdým dřevem.

Plody obsahují cenné minerální látky jako železo, vápník, draslík, hořčík, mangan, fosfor a zinek, dále vitamíny A, C a P. Kromě toho obsahují betakaroten, kyselinu chinovou a jablečnou, flavonoidy, třísloviny a cukry .

Červené plody tohoto keře mají silné protiplísňové, antialergické, protizánětlivé a antipyretické vlastnosti. Jejich konzumace má pozitivní vliv na správné proudění a tlak naší krve. Neustálá přítomnost bobulí svídy v naší stravě pomáhá při vylučování vody a sodíku z těla. Pomáhají také lidem, kteří si stěžují na zdravotní problémy související s ledvinami nebo močovými cestami.

Plody tohoto keře by měli konzumovat i lidé trpící nemocemi trávicího ústrojí, jako je průjem nebo kolika, a lidé trpící chudokrevností. Tato rostlina zlepšuje metabolismus, proto se doporučuje lidem na redukční dietě. Dřín navíc stimuluje sekreci inzulínu, zvyšuje obranyschopnost organismu a zajišťuje zdravý vzhled naší pokožky a vlasů.

Málokdo ví, že větvičky svídy jsou perfektní jako přírodní čistič zubů a koupel v nálevu z jejích listů a kůry účinně pomáhá při dně a revmatických bolestech. Odvar lze použít i jako obklad na čelo při migréně. Díky obsahu anthokyanů ovoce snižuje riziko vzniku rakovinných buněk v těle.


Tinktura na bázi květů nebo plodů svídy ničí bakterie, snižuje horečku a chrání náš organismus před podzimními a zimními infekcemi. Čaj ze sušeného ovoce má také pozitivní vliv na imunitní systém a je osvědčeným lékem na zažívací potíže.

Sdílejte tento příspěvek také se svými přáteli!