Nemoc, která může zabíjet během okamžiku. Lidé nevědí, jak jsou ohroženi, zvláště tato jedna skupina
Doktor Dejan Simeunovic, kardiolog, hovořil o srdečních chorobách, které mohou být důsledkem prosté virové infekce. Mnoho lidí neví, že komplikace jako myokarditida nebo perikarditida mohou nastat i po „obyčejné“ infekci (chřipce), nemusí to být ani korona – upozornil.
„Po jakékoli prodloužené virové infekci se pacientovi nedoporučuje, aby se během prvních tří měsíců věnoval velké fyzické aktivitě. Děláte všechno, dokud se necítíte unavení. A cvičení a společné domácí práce. Šest měsíců vám hrozí exacerbace a komplikace nemoci,“ řekl.
Komplikacemi mohou být myokarditida nebo perikarditida.
„Zánět srdečního svalu se nazývá myokarditida, zatímco zánět pouzdra se nazývá perikarditida. Tato onemocnění se vyznačují širokým spektrem příznaků, proto jejich diagnostika vyžaduje rozsáhlé klinické zkušenosti. K určení, zda se srdeční tkáň zanítila, je třeba použít řadu sofistikovaných diagnostických metod,“ uvedl a vyjmenoval některé příznaky.
„Obraz, který tyto nemoci poskytují, je velmi různorodý. Od asymptomatických případů, které projdou zcela bez povšimnutí, až po vážné arytmie, mdloby a dokonce náhlou srdeční smrt,“ řekl doktor Simeunovic.
„Perikarditida, zánět srdečního vaku, který chrání svaly, způsobuje silnou bolest na hrudi a může napodobovat akutní infarkt. Bolest je co do intenzity a síly velmi podobná, jak potvrzují pacienti, kteří přežili infarkt a následně onemocněli touto nemocí,“ říká doktor Simeunovič.
Kdy bychom se měli znepokojovat nebo zavolat lékaře?
„Kontaktujte svého lékaře co nejdříve, pokud zaznamenáte bodavou bolest na hrudi, nestabilní srdeční frekvenci nebo jednoduše nemůžete vykonávat fyzickou aktivitu, kterou jste do včerejška normálně mohli dělat. Je velmi důležité každou slabost hlásit svému lékaři, zvláště pokud se opakuje nebo trvá déle,“ řekl.
Byly pro vás tyto informace užitečné? Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!
Sdílejte tento článek svým přátelům na Facebooku.
Nalezli jste chybu nebo překlep v článku? Napište nám ji na [email protected]