Neuvěříte, co archeologové vykopali. Takový luxus už před více jak 3700 lety?

Publikováno 2. 3. 2024

Podle autorů studie zveřejněné v časopise Scientific Reports byla v Íránu objevena 3 700 let stará červená rtěnka, která může být nejstarším takovým předmětem, jaký byl kdy nalezen. Objev naznačuje, že starověcí lidé mohli zkrášlovat vzhled svých rtů již ve druhém tisíciletí před naším letopočtem. Barva byla nalezena v malé zdobené lahvičce objevené v roce 2001 v oblasti Džiróft na jihovýchodě země. Nedávné radiokarbonové datování ukázalo, že byla vyrobena někdy mezi lety 1936 př. n. l. a 1687 př. n. l.

A přestože zmínka o čtyři tisíce let staré rtěnce zní velmi působivě, podle vědců není její pokročilé stáří až tak překvapivé vzhledem k dlouhé a dobře známé technické a estetické tradici kosmetiky ve starověkém Íránu. Podkladové báze, oční stíny a černé oční linky byly identifikovány na starověkém Blízkém východě a v Egyptě. Sytě červené pigmenty, jaké se vyskytují ve rtěnkách, však dosud objeveny nebyly. Chemická analýza zbytků, které zůstaly v nádobě a které připomínaly jemný fialový prášek, ukázala, že obsahovaly především hematit, tmavý manganit a brownit. Přítomny byly také stopy galenitu, anglesitu a organických látek.

V archaickém kosmetickém odvaru byla přítomna také rostlinná vlákna, která pravděpodobně díky svým aromatickým vlastnostem mohla být použita k ochucení výrobku. Vědci také identifikovali částečky křemene z rozemletého písku nebo krystalů, které mohly být součástí rtěnky, aby jí dodaly trochu lesku. To je však pouze jedna z možností, protože křemen se mohl odrazit od rozpadající se nádoby. Ať už byla směs lesklá, nebo ne, nápadně se podobá tehdejším recepturám rtěnek, píší autoři studie. Samotná lahvička je složitě zdobená jemnými zářezy a nepodobá se žádnému podobnému předmětu známému dnes.

foto: facebook.com

Z tohoto důvodu a kvůli jejímu neobvyklému obsahu podle vědců podporuje myšlenku, že ve starověku byly kosmetické přípravky označovány, baleny a prodávány ve standardizovaných typech nádobek se specifickými tvary, které umožňovaly snadnou vizuální identifikaci. To znamená, že to bylo podobné jako v případě dnešní kosmetiky a parfémů. Přestože není možné určit majitele a uživatele rtěnky, nález poskytuje vhled do často přehlíženého kosmetického průmyslu doby bronzové. Autor studie, profesor Massimo Vidale, řekl časopisu Smithsonian: „Byl to drahý výraz luxusu, který hrál klíčovou roli při utváření sociálních interakcí v hierarchii raných měst“.