Obrovský podvod: Žena naposílala desítky tisíc muži, který se vydával za Pavla Vítka

Publikováno 28. 5. 2024
Autor:


Příběh okradené ženy

Magazín Lifee.cz měl možnost exkluzivně hovořit s příbuznou jedné z postižených žen. Její případ je ukázkový a zároveň slouží jako velké varování, jak nebezpečné jsou online konverzace s neznámými lidmi. „Moje padesátiletá teta je osamělá, manžel jí zemřel před mnoha lety na vážnou nemoc. Zároveň není schopná vyhodnotit některé situace tak, jako běžný zbytek populace, uvažuje trochu jinak,“ naznačuje příbuzná, která si z pochopitelných důvodů přeje zůstat v anonymitě.


„Na rodinné oslavě se nám pochlubila, že si píše s Pavlem Vítkem, takže jsme zbystřili. „My se máme rádi, rozchází se s Janisem a chce být se mnou. Hned, jak se vrátí z Ameriky, tak spolu začneme žít,’“ popisuje, jak její teta propadla falešnému profilu známého zpěváka.

Finanční ztráty a rodinné problémy

„Napadlo nás, že je to průšvih a že pokud mu ještě neposlala žádné peníze, tak určitě začne. A taky že se to potvrdilo,“ říká příbuzná oběti tohoto kybernetického zloděje. Tetu pochopitelně celá rodina varovala, ale marně. „Už čtyři měsíce mu posílala polovinu své výplaty a také si půjčila 35 tisíc – a to jsou jen peníze, o kterých víme. K dnešnímu dni to bude dělat skoro sto tisíc korun,“ odhaduje svědkyně.

Padesátiletá žena si od příbuzných dlouho nenechala vymluvit, že peníze posílá podvodníkovi. „Někdo jí píše hezké věci a ona je normálně zamilovaná. Nevěřila tomu, ale pomalu snad začíná. Trvalo nám to dva týdny a byly kolem toho velká rodinná dramata,“ odhaluje situaci v rodině. Tetě také ukázali oficiální facebookový profil zpěváka Pavla Vítka, kde on sám varuje před tímto podvodníkem.

„Hromadně jsme ten falešný profil nahlásili – a vůbec nic se nestalo, ten profil existuje pořád. Ona určitě nebude jediná,“ apeluje příbuzná této padesátileté ženy. „Jsou tam vyznání lásky, sliby, příslib společné budoucnosti, odkládání osobního setkání. Funguje to přesně podle šablony.“

Rady odborníka na kybernetickou bezpečnost

Podvodníci na sociálních sítích jsou bohužel stále běžnějším jevem. Pavel Matějíček, odborník na kybernetickou bezpečnost a digitální technologie, poskytl několik užitečných rad, jak se chránit před podobnými útoky.

  1. Ověřte si profily: Vždy si ověřte, zda profil, se kterým komunikujete, je oficiální. Podvodníci často napodobují známé osobnosti a vytvářejí falešné profily.
  2. Nereagujte na podezřelé zprávy: Pokud obdržíte zprávu od někoho, koho osobně neznáte, buďte opatrní. Zvláště pokud vás žádá o peníze nebo osobní informace.
  3. Nahlásit podvod: Pokud zjistíte falešný profil, nahlaste ho příslušné sociální síti. To pomůže zabránit dalším lidem, aby se stali obětí podvodu.

Případ Pavla Vítka a jeho fanoušků je varováním, jak opatrní bychom měli být při komunikaci online. Ochrana osobních údajů a opatrnost při jednání s neznámými lidmi jsou klíčové pro bezpečnost na internetu.


Sdílejte tento článek svým přátelům na Facebooku.