Odborníci přišli s varováním. Oblíbené sladidlo má v sobě karcinogenní látky. Měli byste se mu vyhnout

Publikováno 19. 7. 2023
Autor:

Aspartam, často používaná náhražka cukru, může být považován za „potenciální karcinogen“.

Pozor na toto sladidlo
Podle dvou zdrojů citovaných agenturou Reuters je aspartam, oblíbené sladidlo obsažené v mnoha výrobcích včetně nápojů, v současné době zkoumán z hlediska jeho možného vlivu na vznik rakoviny. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC), jedna z agentur spadajících pod Světovou zdravotnickou organizaci, hodlá předložit své závěry k tomuto tématu.

Společný výbor expertů WHO a Organizace pro výživu a zemědělství pro potravinářské přídatné látky (JECFA) se po mnoho let domníval, že aspartam je v určitém množství bezpečný. Proto se dlouhou dobu konzumace tohoto sladidla netýkala příliš velkých obav. Nejnovější informace však naznačují, že je třeba tento postoj přehodnotit.

Rozhodnutí WHO jistě vyvolá diskusi o vlivu aspartamu na naše zdraví. Vědci se shodují, že 60 kg vážící člověk by musel denně vypít 12 až 36 plechovek nápoje, aby byl aspartamem ohrožen. Nicméně i když je riziko malé, nelze podceňovat potenciální důsledky pro veřejné zdraví.

V květnu WHO zveřejnila nové pokyny týkající se necukerných sladidel (NSS), které zdůrazňují obavy z jejich používání. Organizace důrazně nedoporučuje používání těchto látek ke kontrole tělesné hmotnosti a snižování rizika neinfekčních onemocnění.


Odborníci zdůrazňují, že používání sladidel může zvýšit riziko cukrovky 2. typu, kardiovaskulárních onemocnění a zvýšit úmrtnost dospělých.

Francesco Branca, ředitel WHO pro výživu a bezpečnost potravin, doporučuje hledat jiné metody snižování obsahu volných cukrů, například konzumovat přirozeně se vyskytující cukry, jako je ovoce, a vybírat si neslazené potraviny a nápoje. Upozorňuje, že nahrazování volných cukrů sladidly bez cukru nemá očekávané výsledky pro dlouhodobou kontrolu hmotnosti.

Sdělení WHO
Rozhodnutí WHO o aspartamu a varování před používáním sladidel vyvolalo značný rozruch. Mnoho lidí zajímá, jaké jsou alternativy ke sladidlům a jak lze v praxi snížit příjem cukru. Je důležité si uvědomit, že doporučení WHO platí pro všechny kromě osob s cukrovkou. Vztahují se jak na umělá, tak na přírodní sladidla. Mezi oblíbená sladidla bez cukru patří kromě aspartamu také neotam, sacharin, stévie a její deriváty, advantam, acesulfam K, cyklamáty a sukralóza.

Tváří v tvář těmto informacím by spotřebitelé měli být informováni a činit informovaná rozhodnutí o své stravě. Místo spoléhání se na sladidla zvažte přírodní zdroje sladkosti, jako je ovoce, které nejenže poskytuje příjemnou chuť, ale také obsahuje cenné živiny.

Dlouhodobá kontrola hmotnosti a zdravé stravovací návyky jsou založeny na vyvážené stravě bohaté na čerstvé produkty, zeleninu, celozrnné výrobky, zdravé tuky a přiměřené množství bílkovin. Klíčem k udržení zdravého životního stylu je vyhýbání se nadměrnému příjmu cukru, a to jak přírodního, tak umělého. Je důležité činit informovaná rozhodnutí o svém zdraví na základě nejnovějších výzkumů a doporučení. Současné zprávy o aspartamu a sladidlech bez cukru jsou varovným signálem, abychom byli ostražití a při výběru potravin se vždy řídili zásadou předběžné opatrnosti.