Petr Fiala a Andrej Babiš mají stále spory. Tohle se mezi nimi děje. Dělí je od sebe 1 den a …

Publikováno 2. 9. 2023
Autor:

Ale jejich narozeniny dělí jen jeden den.

Petr Fiala se narodil 1. září 1964 v Brně, slaví své 59. narozeniny.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Premiér vystudoval Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity, pracoval jako novinář a historik. Zajímavostí je, že se stal prvním profesorem politologie v ČR.

Sedm let byl rektorem zmíněné univerzity v Brně. Fiala se v roce 2012 stal ministrem školství, v následujícím roce se stal poslancem v Poslanecké sněmovně, od roku 2014 je předsedou ODS.


Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Předloni na podzim koalice SPOLU vyhrála volby do Poslanecké sněmovny a Fiala se stal předsedou vlády.

Andrej Babiš se narodil 2. září 1954 v Bratislavě, zítra oslaví 69. narozeniny.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v hlavním městě Slovenska. Během studia pracoval v mezinárodní organizaci studentů AIESEC a díky tomu navštívil Francii a Belgii.

Koncem sedmdesátých let začal pracovat v podniku zahraničního obchodu. V roce 1985 byl vyslán do marockého hlavního města Rabatu. V roce 1991 se vrátil do Bratislavy.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Začal se věnovat podnikání a v roce 1993 založil společnost Agrofert, která je v současnosti největším českým zemědělským, potravinářským a chemickým holdingem.

Na podzim 2011 byla založena občanská iniciativa s názvem Akce nespokojených občanů, ale o rok později už to bylo politické hnutí. V roce 2013 byl zvolen poslancem a v následujícím roce se stal šéfem státní pokladny.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

V roce 2017 vyhrálo hnutí ANO volby do dolní komory Parlamentu ČR a Andrej Babiš se stal premiérem.

Oba politici se často navzájem kritizují. Petr Fiala mluvil o možném střetu zájmů Andreje Babiše, důvodem byl vliv na společnost Agrofert a to, že firma vlastnila některá média.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Oba se navzájem obviňovali z neprůhlednosti financování politických kampaní. Fiala tvrdí, že k členství ČR v EU nemáme alternativu, ale Babiš EU občas kritizuje, a proto o něm někteří mluví jako o pragmatickém politikovi.

Příčinou vzájemného obviňování byla i inflace. Čeští občané určitě slyšeli pojmy jako „Babišova drahota“ a „Fialova drahota“. S největší pravděpodobností se neusmíří, zvláště když se v roce 2025 budou konat volby do Sněmovny.