Petr Fiala promluvil o budoucích krocích vlády. Změny v daních, důchodech a rozpočtu!

Petr Fiala promluvil o budoucích krocích vlády. Změny v daních, důchodech a rozpočtu!

Publikováno 13. 1. 2023
foto: facebook.com

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) uvedl, že pro vládu jsou nyní důležitá tři témata. Ministři zvažují změnu daně z přidané hodnoty (DPH) a diskutují také o možnostech snížení rozpočtového schodku. Ministerstvo práce a sociálních věcí navíc letos plánuje představit návrh důchodové reformy. Premiér o tom promluvil v rozhovoru pro ČTK.

Základní sazba DPH je 21 procent. Dvě snížené sazby této daně jsou nyní 10 a 15 procent. Dle deníku Právo šéf státní kasy Zbyněk Stanjura (ODS) uvažuje o tom, že příští rok by místo dvou snížených sazeb měla být jedna, a to 13 nebo 14 procent.

Zbyněk Stanjura / Zdroj: youtube.com

Premiér řekl, že odborníci na ekonomiku nyní propočítávají dopady podobné změny. DPH je důležitým zdrojem příjmů státního rozpočtu. Petr Fiala se domnívá, že ekonomické prostředí bude stabilnější, pokud budou dvě sazby.

Ministři a experti to ale ještě budou projednávat, protože změny mohou některým podnikatelům zkomplikovat život. Navíc chtějí posoudit, jak snížení či zrušení DPH v jiných zemích ovlivnilo jejich rozpočty.

Dalším důležitým tématem je snížení strukturálního deficitu v roce 2024. Zástupci vlády budou letos diskutovat o možnostech, jak snížit schodek rozpočtu o 70 miliard Kč. Pravděpodobně použijí katalog, který připravila Národní ekonomická rada vlády, která například radí, aby kabinet zpomalil valorizaci, omezil dřívější důchody nebo podpořil spoření.

Odborníci nyní diskutují o tom, které návrhy jsou rozumné a které by bylo možné realizovat. Premiér vysvětlil, že rozpočtoví jestřábi chtějí, aby vláda udělala vše pro snížení rozpočtového deficitu. Na druhé straně by ale opozice podle něj chtěla rozdat úplně všechno a státní dluh pro ni není důležitý.

Nebude to snadný úkol, protože vláda musí lidem pomoci, aby se nedostali do existenčních problémů a důležitý je i sociální smír.

„Chceme hledat cesty, jak dosáhnout toho, aby stát byl štíhlejší, ale nebyl slabší, aby byl opravdu silný, efektivní, ale nevydával peníze tam, kde nemusí, a nespotřebovával je zbytečně na svůj chod,“ prohlásil Petr Fiala.

Resort práce mezitím připravuje důchodovou reformu. Šéf resortu Marian Jurečka (KDU-ČSL) ji představí asi na podzim. Předseda vlády chce pak o konkrétních návrzích diskutovat s koaličními partnery i s opozičními stranami, aby se většina stran na reformě dohodla tak, aby za několik let nebyla zrušena.